Dovolená na DPP v roce 2024: Co se mění?

Dpp Nárok Na Dovolenou 2024

Nárok na dovolenou

V roce 2024 se zaměstnanci s pracovní smlouvou mohou těšit na dovolenou v délce minimálně 4 týdnů. Pokud pracujete na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ), nárok na dovolenou se odvíjí od počtu odpracovaných hodin. Abyste si mohli v roce 2024 vzít placené volno, musíte odpracovat alespoň 60 dní. Za každý odpracovaný den vám pak náleží 1/12 dovolené za kalendářní rok, tedy v případě čtyř týdnů dovolené to je 1/12 ze 4 týdnů. Je důležité si uvědomit, že do odpracovaných dní se nepočítají dny, kdy jste byli na nemocenské, ošetřovném nebo mateřské dovolené. Nárok na dovolenou se vám tedy krátí v závislosti na počtu těchto dnů. Pokud si nejste jistí, kolik dní dovolené vám v roce 2024 náleží, obraťte se na svého zaměstnavatele nebo mzdovou účetní. Rádi vám poskytnou bližší informace.

DPP a zákoník práce

Zákoník práce se na dohody o provedení práce (DPP) vztahuje jen částečně. Nárok na dovolenou, jak ho známe u klasického pracovního poměru, u DPP neplatí. Informace o dovolené pro zaměstnance na hlavní pracovní poměr se vás tedy v případě DPP netýkají. Zákoník práce u DPP negarantuje placené volno. Nicméně, nic vám nebrání se s objednatelem práce na placeném volnu domluvit individuálně. Vždy je dobré mít takovou dohodu písemně v rámci DPP, nebo v samostatné smlouvě.

Výpočet dovolené u DPP

Pracovníci na dohodu o pracovní činnosti (DPP) mají v roce 2024 také nárok na dovolenou. Výpočet dovolené u DPP se liší od výpočtu u pracovního poměru. Základní pravidlo zní, že za každých 18 odpracovaných dnů v roce 2024 náleží 2 dny dovolené. Pro výpočet je tedy důležité znát počet odpracovaných dnů. Nezapočítávají se dny, kdy zaměstnanec nepracoval z důvodu dovolené, nemoci nebo překážek na straně zaměstnavatele. Pokud odpracujete například 90 dnů v roce 2024 na DPP, budete mít nárok na 10 dnů dovolené (90 / 18) 2 = 10). Nárok na dovolenou vzniká postupně s odpracovanou dobou. Zaměstnavatel a zaměstnanec se mohou dohodnout i na delší dovolené, než je zákonný nárok. Důležité je pamatovat, že dovolená se u DPP proplácí pouze v případě, že je uvedena v DPP nebo v jiné písemné dohodě. Pokud v DPP není o dovolené žádná zmínka, má se za to, že zaměstnanec na dovolenou nárok nemá.

2 dny dovolené za měsíc

Zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr mají v roce 2024 ze zákona nárok na minimálně 4 týdny dovolené. Někteří zaměstnavatelé ale nabízí i 5 týdnů. Pokud máte nárok na 4 týdny a pracujete na plný úvazek, vychází vám zhruba . To znamená, že za rok 2024 byste si mohli vzít celkem 20 dní dovolené (4 týdny x 5 pracovních dní v týdnu).

dpp nárok na dovolenou 2024

U dohody o pracovní činnosti je to trochu jinak. Nárok na dovolenou se u vás odvíjí od počtu odpracovaných hodin. Za každých 21 odpracovaných hodin vám náleží 1/12 dovolené. Pokud tedy pracujete například 20 hodin týdně, za měsíc nasbíráte zhruba 80 hodin a nárok na dovolenou se vám poměrně rychle zvyšuje. Nezapomeňte, že dovolená je důležitá pro váš odpočinek a načerpání nových sil. Nebojte se ji využít!

Poměrná část dovolené

Pro výpočet poměrné části dovolené u dohody o pracovní činnosti (DPČ) v roce 2024 je klíčový rozsah odpracované doby. Zaměstnanec má nárok na poměrnou část dovolené, pokud odpracoval alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Pro výpočet se vychází z týdenní pracovní doby sjednané v dohodě a z počtu odpracovaných dnů.

Nárok na dovolenou v roce 2024
Typ pracovního poměru Minimální délka dovolené
Pracovní poměr na hlavní pracovní poměr 4 týdny
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) Poměrná část z 4 týdnů dle odpracované doby

Nárok na dovolenou u DPČ vzniká za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém zaměstnanec odpracoval alespoň 15 dnů. Za každý takový měsíc mu náleží 1/12 z celkové roční výměry dovolené. Pokud zaměstnanec neodpracuje v daném měsíci alespoň 15 dnů, nárok na dovolenou za tento měsíc nevzniká.

Důležité je zmínit, že dovolená se u DPČ nezaokrouhluje na celé dny. Pokud tedy výpočet poměrné části dovolené vyjde například na 3,75 dne, zaměstnanec má nárok na čerpání dovolené v délce 3,75 dne.

Nevyčerpaná dovolená

S příchodem nového roku 2024 se mnoho zaměstnanců v České republice zajímá o svůj nárok na dovolenou. Základní informace o délce dovolené a podmínkách pro její čerpání se řídí zákoníkem práce. Zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr mají v roce 2024 nárok na minimálně 4 týdny dovolené. Někteří zaměstnavatelé ale poskytují i delší dovolenou, například 5 týdnů. Pro pracovníky na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) se nárok na dovolenou odvíjí od počtu odpracovaných hodin. V roce 2024 jim vzniká nárok na 0,4166 dne dovolené za každých 18 odpracovaných hodin. Co se ale stane s nevyčerpanou dovolenou z roku 2023?

Zákoník práce stanoví, že nevyčerpanou dovolenou je zaměstnanec povinen vyčerpat do konce následujícího kalendářního roku. To znamená, že dovolená za rok 2023 musí být vyčerpána nejpozději do 31. prosince 2024. Pokud zaměstnanec nestihne dovolenou v tomto termínu vyčerpat, propadá mu. Existují ale výjimky, kdy dovolená nepropadá, například z důvodu nemoci, mateřské dovolené nebo pokud zaměstnavatel neumožní zaměstnanci čerpání dovolené z provozních důvodů. V takových případech je zaměstnavatel povinen umožnit čerpání dovolené v pozdějším termínu.

dpp nárok na dovolenou 2024

Dohoda o čerpání dovolené

Pro zaměstnance pracující na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) platí v roce 2024 stejná pravidla pro čerpání dovolené jako v předchozích letech. Nárok na dovolenou vzniká až po odpracování 60 dnů u stejného zaměstnavatele. Za každý odpracovaný den pak zaměstnanci na DPČ náleží 1/12 dovolené za kalendářní rok, pokud pracovní smlouva trvala po celý kalendářní rok. V případě kratšího trvání pracovní smlouvy se dovolená krátí.

Důležité je zmínit, že do odpracovaných dnů se počítají pouze dny, kdy zaměstnanec skutečně vykonával práci. Dny volna, svátky ani nemocenská se do tohoto výpočtu nezapočítávají. Zaměstnanec se se zaměstnavatelem může dohodnout na čerpání dovolené i v době, kdy mu nárok na dovolenou ještě nevznikl, a to formou zálohy.

Při plánování dovolené je nutné brát v potaz provozní důvody zaměstnavatele. Zaměstnavatel má právo určit dobu čerpání dovolené, a to i zčásti. Zaměstnanec by měl být o termínu čerpání dovolené informován alespoň 14 dní předem. V případě, že zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat z důvodu nemoci nebo karantény, převádí se mu tato dovolená do dalšího roku.

Náhrada mzdy za dovolenou

Pro zaměstnance pracující na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) se nárok na dovolenou a náhrada mzdy za dovolenou v roce 2024 řídí zákoníkem práce. Základní podmínkou pro vznik nároku na dovolenou u DPČ je odpracování alespoň 60 dnů v kalendářním roce u stejného zaměstnavatele. Za odpracovaný den se přitom považuje den, kdy zaměstnanec na DPČ odpracoval alespoň 4 hodiny.

Výše dovolené se u DPČ odvíjí od počtu odpracovaných dnů. Za každý odpracovaný den náleží zaměstnanci na DPČ 1/52 z jeho roční dovolené. Pokud zaměstnanec na DPČ neodpracuje v kalendářním roce alespoň 60 dnů, nevzniká mu nárok na dovolenou ani na náhradu mzdy za dovolenou.

Náhrada mzdy za dovolenou se u DPČ počítá z průměrného výdělku, který zaměstnanec dosáhl v rozhodném období. Rozhodným obdobím je u DPČ předchozí kalendářní čtvrtletí. Náhrada mzdy za dovolenou se u DPČ vyplácí ve stejném termínu jako mzda, a to nejpozději v den nástupu na dovolenou.

dpp nárok na dovolenou 2024

Nárok na dovolenou u dohody o pracovní činnosti se odvíjí od odpracované doby, nikoliv kalendářního roku. V roce 2024 se tak nic nemění a zaměstnanci si nadále nárokují dovolenou poměrnou odpracované době.

Radomír Kovář

DPP a placené volno

Smlouva o DPP, neboli dohoda o provedení práce, se liší od klasického pracovního poměru a jedním z rozdílů je i problematika dovolené. Zaměstnanci na DPP nemají ze zákona nárok na placenou dovolenou tak, jak ji znají zaměstnanci v pracovním poměru. To znamená, že pokud si chcete vzít volno, nedostanete za tyto dny zaplaceno. Nicméně, i když zákon neukládá zaměstnavateli povinnost poskytovat placené volno u DPP, nic mu nebrání v tom, aby se s vámi na této formě benefitu individuálně dohodl. Vždy je vhodné si podmínky pro případné volno sjednat předem a písemně v dohodě o provedení práce.

Změny v roce 2024

Rok 2024 s sebou nepřináší žádné zásadní změny v délce dovolené. Zaměstnanci s běžným pracovním poměrem si i nadále mohou užívat minimálně 4 týdny dovolené ročně, případně 5 týdnů, pokud jim je více než 33 let nebo pracují v náročnějších podmínkách.

Co se týče pracovníků na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), ani zde se v roce 2024 nic nemění. Nárok na dovolenou jim vzniká až po odpracování 60 dnů v kalendářním roce u stejného zaměstnavatele. Za každých odpracovaných 18 dní pak získávají 2 dny dovolené, maximálně však 4 týdny v kalendářním roce.

Je důležité si uvědomit, že do odpracovaných dnů se u DPČ počítají pouze dny, kdy zaměstnanec skutečně vykonával práci. Dny, kdy byl zaměstnanec nemocný, čerpal dovolenou nebo měl jiný druh volna, se do tohoto výpočtu nezapočítávají.

I když se v roce 2024 nechystají žádné velké legislativní změny, je vždy vhodné sledovat aktuální informace a novinky v oblasti pracovního práva.