Mateřská dovolená: Co vám garantuje zákoník práce?

Mateřská Dovolená Zákoník Práce

Nárok na mateřskou dovolenou

Nárok na mateřskou dovolenou nevzniká automaticky a je potřeba splnit několik podmínek. Zákoník práce v § 195 uvádí, že žena musí být účastna nemocenského pojištění, tedy typicky zaměstnaná nebo OSVČ s dobrovolným nemocenským pojištěním. Dále je nutné, aby žena čerpala peněžitou pomoc v mateřství (PPM), která se vyplácí 28 týdnů (37 týdnů u vícerčat). Délka mateřské dovolené se odvíjí od délky čerpání PPM a činí 28 týdnů (37 týdnů u vícerčat). Během mateřské dovolené je žena ze zákona chráněna před výpovědí. Po skončení mateřské dovolené má žena nárok na návrat na stejnou pozici, kterou zastávala před nástupem na mateřskou dovolenou. V případě, že to není možné, má zaměstnavatel povinnost nabídnout jí srovnatelnou pozici. Informace o mateřské dovolené a podmínkách jejího čerpání lze nalézt v Zákoníku práce, konkrétně v § 195 až § 206. Doporučujeme také kontaktovat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám poskytnou podrobnější informace a zodpoví vaše dotazy.

Délka mateřské dovolené

V České republice je délka mateřské dovolené stanovena zákoníkem práce. Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, v případě narození dvojic a více dětí pak 37 týdnů. Nástup na mateřskou dovolenou je flexibilní a žena si ho může zvolit v rozmezí 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Po skončení mateřské dovolené má matka nárok na rodičovskou dovolenou, která může trvat až do 4 let věku dítěte. Během mateřské i rodičovské dovolené je zaměstnankyni ze zákona garantováno místo u jejího zaměstnavatele. Výše mateřské je vypočítávána z průměrného výdělku v předchozím zaměstnání. Pro výpočet se používá redukovaný denní vyměřovací základ. Mateřská dovolená je hrazena státem prostřednictvím nemocenského pojištění. Otec dítěte má také nárok na tzv. otcovskou dovolenou, která trvá 2 týdny a může být čerpána do 6 měsíců od narození dítěte. V České republice je tak kladen velký důraz na podporu rodičovství a péče o dítě v prvních letech jeho života.

Kdy začíná mateřská dovolená

Mateřská dovolená, neboli doba, kdy se žena může plně věnovat péči o své novorozené miminko, je v České republice zakotvena v Zákoníku práce. Nástup na mateřskou dovolenou je dobrovolný a žena se pro něj může rozhodnout v rozmezí 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Délka mateřské dovolené je standardně 28 týdnů, v případě narození vícerčat se prodlužuje na 37 týdnů. Pokud žena porodí předčasně, mateřská dovolená se prodlužuje o počet týdnů, o které dítě nedosáhlo 37. týdne těhotenství. Během mateřské dovolené je žena chráněna před výpovědí ze strany zaměstnavatele a pobírá mateřskou z České správy sociálního zabezpečení. Výše mateřské se odvíjí od výše předchozího příjmu a je vyplácena po celou dobu trvání mateřské dovolené. Po skončení mateřské dovolené má žena nárok na rodičovskou dovolenou, o kterou se může s otcem dítěte střídat. Mateřská dovolená je důležitým obdobím pro ženu i pro dítě, které si zaslouží maximální péči a pozornost.

mateřská dovolená zákoník práce

Výše mateřské

Výše mateřské, neboli peněžité pomoci v mateřství, se odvíjí od vaší předchozí mzdy. Konkrétně se jedná o průměrný denní výdělek za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Zákoník práce stanovuje, že mateřská činí 70 % tohoto denního výdělku. Existuje však i maximální denní limit, který se každoročně upravuje. Pokud váš výdělek překračuje tento limit, vaše mateřská se vypočítá z maximální částky.

Délka mateřské dovolené ovlivňuje i výši denní dávky. Pokud si zvolíte standardní délku 28 týdnů, bude vaše denní dávka vyšší, než když se rozhodnete pro prodlouženou variantu 37 týdnů. Prodloužená varianta je určena maminkám, které porodily dvojčata nebo více dětí.

Je důležité si uvědomit, že mateřská je osvobozena od daně z příjmu, ale platí se z ní zdravotní a sociální pojištění. O mateřskou si žádáte na okresní správě sociálního zabezpečení, a to prostřednictvím formuláře, který vám poskytne váš zaměstnavatel. K žádosti je nutné doložit potvrzení o termínu porodu od lékaře a další dokumenty, které vám správa sociálního zabezpečení sdělí.

Žádost o mateřskou dovolenou

Žádost o mateřskou dovolenou je prvním krokem, který musíte jako nastávající maminka podniknout, abyste si zajistila nárok na tuto důležitou sociální dávku. Zákoník práce jasně stanovuje podmínky, za kterých vám mateřská dovolená náleží, a také lhůty, které je nutné dodržet. Mateřská dovolená se čerpá v délce 28 týdnů, respektive 37 týdnů v případě narození vícerčat. Začátek mateřské dovolené si můžete zvolit v rozmezí 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Žádost o mateřskou dovolenou se podává vašemu zaměstnavateli. Není stanoven žádný oficiální formulář, stačí písemná žádost, ve které uvedete své jméno, rodné číslo, datum předpokládaného porodu a datum, od kterého chcete mateřskou dovolenou čerpat. K žádosti je nutné doložit potvrzení o těhotenství od vašeho gynekologa. Zaměstnavatel je povinen vaši žádost o mateřskou dovolenou schválit, pokud splňujete zákonem stanovené podmínky. Během mateřské dovolené vám náleží mateřská, která se vypočítává z vašeho průměrného výdělku za předchozí období. O mateřskou si žádáte na okresní správě sociálního zabezpečení, a to nejpozději do 3 měsíců od nástupu na mateřskou dovolenou. Mateřská dovolená je důležitým obdobím pro vás i vaše dítě. Využijte ji k odpočinku, péči o miminko a budování silného pouta s vaším novorozencem.

mateřská dovolená zákoník práce
Srovnání mateřské a rodičovské dovolené
Položka Mateřská dovolená Rodičovská dovolená
Délka 28 týdnů (37 týdnů při narození vícerčat) Až 4 roky, volitelná délka
Výše dávky 70 % z denního vyměřovacího základu Až 300 000 Kč za celou dobu (volitelná výše), max. 70 % předchozího příjmu
Nástup 6-8 týdnů před porodem Ihned po skončení mateřské dovolené, nejpozději do 3 let věku dítěte
Možnost pracovat Omezeně, se souhlasem lékaře Ano, s omezeným rozsahem

Zaměstnavatel a mateřská dovolená

V České republice upravuje mateřskou dovolenou Zákoník práce. Ten jasně definuje práva a povinnosti jak zaměstnavatele, tak i zaměstnankyně, která se chystá na mateřskou nebo se na ní již nachází. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnankyni mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů, a to v případě narození jednoho dítěte. Pokud se narodí dvojčata nebo vícerčata, prodlužuje se mateřská dovolená na 37 týdnů. Mateřská dovolená začíná zpravidla 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Zaměstnankyně si může zvolit, zda chce nastoupit na mateřskou dovolenou dříve nebo později, nejdříve však 8 týdnů a nejpozději 6 týdnů před termínem porodu. Po dobu mateřské dovolené je zaměstnankyně chráněna před výpovědí. Zaměstnavatel s ní nesmí rozvázat pracovní poměr, a to ani v zkušební době. Výjimkou jsou pouze případy, kdy je dán důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru, nebo pokud je podán návrh na konkurs nebo je konkurs prohlášen. Po skončení mateřské dovolené má zaměstnankyně právo se vrátit na své původní místo. Pokud to není možné, je zaměstnavatel povinen nabídnout jí jinou vhodnou práci, která odpovídá její kvalifikaci a zdravotnímu stavu. Zaměstnankyně má také nárok na rodičovskou dovolenou, která navazuje na mateřskou dovolenou. Rodičovská dovolená je poskytována v maximální délce 4 let a může ji čerpat buď matka, otec, nebo se v péči o dítě mohou střídat.

mateřská dovolená zákoník práce

Ochrana před výpovědí

Ženy na mateřské dovolené se nemusí bát ztráty zaměstnání. Zákoník práce jim poskytuje silnou ochranu před výpovědí. Zaměstnavatel nemůže dát ženě na mateřské výpověď z důvodu jejího těhotenství, mateřství nebo čerpání mateřské dovolené. Tato ochrana se vztahuje na celou dobu mateřské dovolené, tedy 28 týdnů, respektive 37 týdnů u vícerčat. Výjimku tvoří pouze případy, kdy zaměstnavatel ruší celou firmu nebo její část, a to za předpokladu, že pro zaměstnankyni na mateřské dovolené není možné najít jinou vhodnou práci. I v takovém případě má zaměstnankyně nárok na odstupné. Ochrana se vztahuje i na ženy, které si po mateřské dovolené vezmou rodičovskou dovolenou. Během rodičovské dovolené je také nelze propustit z důvodu čerpání této dovolené. Zákoník práce tak zajišťuje, aby se ženy mohly plně věnovat péči o dítě bez obav o své zaměstnání.

Návrat do práce po mateřské, neboli po rodičovské dovolené, je pro mnoho maminek velkou změnou. Zákoník práce naštěstí myslí na rodiče a dává jim jistá práva a ochranu. Informace o mateřské dovolené a návratu do práce najdete přímo v zákoníku práce, konkrétně v § 196 a následujících. Důležité je vědět, že máte právo se vrátit na svou původní pozici a do stejných podmínek, jaké jste měli před nástupem na mateřskou. Zaměstnavatel je povinen vám toto místo držet. Pokud to z provozních důvodů není možné, musí vám nabídnout jinou, srovnatelnou práci.

Po dobu mateřské a rodičovské dovolené si maminky budují cenné rodičovské zkušenosti, ale zároveň se mohou cítit nejistě z opětovného nástupu do pracovního procesu. Je proto důležité si dát dostatek času na přípravu. Můžete si aktualizovat své znalosti a dovednosti, zvážit zkrácený úvazek nebo flexibilní pracovní dobu. Nebojte se s vaším zaměstnavatelem o svých možnostech a potřebách otevřeně komunikovat. Existuje také mnoho organizací, které maminkám s návratem do práce pomáhají.

Mateřská a nemocenská

V České republice se o nastupující maminky stará zákoník práce, konkrétně jeho část o mateřské a nemocenské. Mateřská dovolená, oficiálně nazývaná "mateřská", začíná 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu a trvá 28 týdnů, v případě narození vícerčat pak 37 týdnů. Během této doby pobírá maminka peněžitou pomoc v mateřství, tzv. "mateřskou", která je vyplácena Českou správou sociálního zabezpečení. Výše mateřské se odvíjí od předporodního příjmu a činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu.

mateřská dovolená zákoník práce

Po mateřské dovolené může následovat rodičovská dovolená, a to až do 4 let věku dítěte. Rodičovskou dovolenou si mohou vybrat oba rodiče a mohou se v ní i střídat. Během rodičovské dovolené pobírá rodič rodičovský příspěvek, jehož výše se liší podle zvolené délky čerpání. Zákoník práce garantuje ženám po mateřské dovolené návrat na původní pracovní pozici. Zaměstnavatel je povinen jim tuto pozici držet a zajistit jim stejné pracovní podmínky jako před nástupem na mateřskou dovolenou.

Kromě mateřské a rodičovské dovolené existuje i tzv. otcovská dovolená, která umožňuje otci čerpat 2 týdny volna po narození dítěte. Otcovská dovolená je plně hrazena zaměstnavatelem a je nezávislá na mateřské dovolené. Všechny tyto dávky a podpory mají za cíl usnadnit rodičům péči o dítě v prvních letech jeho života a zajistit mu co nejlepší start.

Rodičovský příspěvek a mateřská

V České republice mají rodiče nárok na rodičovský příspěvek a mateřskou dovolenou. Mateřská dovolená, dle zákoníku práce, začíná zpravidla 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu a trvá 28 týdnů, v případě víceplodového těhotenství 37 týdnů. Po dobu mateřské dovolené je matka zaměstnankyní chráněna před výpovědí a má nárok na mateřskou, kterou vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Výše mateřské se vypočítává z průměrného denního výdělku v předchozím zaměstnání.

Po skončení mateřské dovolené nastupuje rodičovská dovolená, o kterou může pečovat o dítě buď matka, nebo otec. Rodičovský příspěvek je státní sociální dávka, která má rodičům s nízkými příjmy pomoci pokrýt zvýšené náklady spojené s péčí o dítě. O jeho výši a délce trvání rozhodují rodiče, maximální výše příspěvku je v roce 2023 stanovena na 300 000 Kč a rodiče si mohou zvolit dobu čerpání od 2 do 4 let. Během rodičovské dovolené je možné pracovat, ale s omezeným rozsahem, aby byla zajištěna péče o dítě. Zákoník práce chrání rodiče na rodičovské dovolené před výpovědí z pracovního poměru.

Pro získání mateřské a rodičovského příspěvku je nutné splnit určité podmínky, jako je účast na nemocenském pojištění a péče o dítě. Podrobné informace o podmínkách a nárocích na mateřskou a rodičovskou dovolenou, včetně potřebných formulářů, naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Publikováno: 21. 08. 2024

Kategorie: právo

Autor:

Tagy: mateřská dovolená zákoník práce