Mistr úniku: Tipy a triky, jak se vymluvit z práce

Jak Se Vymluvit Z Práce

Simulovaná nemoc

Někdy je potřeba si od práce prostě odpočinout. Ale co když vám dochází dovolená a vy potřebujete nutně "onemocnět"? Simulovaná nemoc je lákavá, ale riskantní. Pokud vás šéf prokoukne, hrozí vám výpověď. Existují i ​​etické a méně riskantní způsoby, jak si zajistit volno. Zkuste si s nadřízeným promluvit o možnosti home office, neplaceného volna, nebo si naplánujte dovolenou s dostatečným předstihem. Upřímnost a otevřená komunikace jsou vždy lepší než klamání a výmluvy. Pamatujte, že vaše zdraví a dobré vztahy na pracovišti jsou důležitější než jeden den volna.

Rodinná krize

„Manželka má dnes narozeniny a já zapomněl koupit dárek. Potřebuju nutně odejít z práce!“ Taková věta sice šéfa nejspíš neohromí, ale ruku na srdce, kdo z nás se neuchýlil k menšímu či většímu výmyslu, aby se vyhnul pracovním povinnostem? Rodina je častým tématem. Simulovat rodinnou krizi ale vyžaduje notnou dávku hereckého talentu a hlavně – nepřehánět to. Malá nehoda v domácnosti, kterou musí někdo urychleně řešit, zní věrohodněji než náhlá hospitalizace tchyně, o které jste se nikdy nezmínili. A pamatujte, lež má krátké nohy! Místo vymýšlení výmluv raději zkuste s nadřízeným otevřeně komunikovat a domluvit si volno. Upřímnost a férové jednání jsou vždycky nejlepší strategií.

Problém s autem

„Mám poruchu na autě“ patří mezi klasiky, když potřebujete utéct z práce nebo se jí úplně vyhnout. Ale pozor, ať se vám to nevymstí! Pokud šéf není úplný ignorant, pravděpodobně pozná, když budete tuhle výmluvu používat každý měsíc. Navíc, žijeme v době chytrých telefonů a sdílených poloh. Co když se vás šéf zeptá na fotku rozbitého auta nebo vás požádá, abyste mu poslali lokaci, kde jste uvízli? Buďte připraveni na všetečné otázky a mějte promyšlené odpovědi. Lepší strategií je vsadit na prevenci a budovat si dobré vztahy na pracovišti. Když budete mít s kolegy a nadřízenými férové jednání a nebudete zneužívat jejich důvěru, pravděpodobně vám dají prostor i ve chvíli, kdy si budete potřebovat vzít volno z osobních důvodů.

Metoda Úspěšnost Důvěryhodnost Náročnost
Naléhavá rodinná záležitost Vysoká Střední Nízká
Migréna Střední Vysoká Nízká
Potíže s autem Nízká Nízká Střední

Naléhavá oprava v bytě

Někdy se prostě potřebujete uvolnit a dát si pauzu od práce. Všichni to známe. Ale co když zrovna nemáte žádné dny dovolené? Nebojte se, i na to existuje řešení! "Naléhavá oprava v bytě" je klasická výmluva, která vás spolehlivě dostane z práce. Stačí zavolat šéfovi a s dramatem v hlase mu oznámit, že máte doma havárii vody, plyn uniká, nebo že vám spadl strop. Důležité je zachovat klid a působit věrohodně. Pro jistotu si můžete pustit na pozadí tekoucí vodu z kohoutku nebo trochu zašramotit nářadím. Pro větší důvěryhodnost můžete šéfovi slíbit, že mu pošlete fotku "škody". Samozřejmě, zneužívat tuto taktiku příliš často se nedoporučuje. Váš šéf by mohl začít něco tušit a příště už vám nemusí věřit. Pamatujte, že nejlepší je vždycky upřímnost a otevřená komunikace. Pokud se cítíte vyhořelí a potřebujete si odpočinout, zkuste si se šéfem promluvit o možnosti dovolené nebo o zkrácení pracovní doby.

Ztracené doklady

Ztráta dokladů, ať už se jedná o občanský průkaz, řidičský průkaz nebo třeba pas, je sama o sobě nepříjemnou záležitostí. Vyžaduje to návštěvu úřadů, papírování a často i poplatky za vydání nových dokladů. Pro někoho to ale může být i vítanou příležitostí, jak se na chvíli vyhnout pracovním povinnostem.

"Je mi to hrozně trapné, ale včera jsem byl okraden a vzali mi i doklady. Musím nahlásit to na policii a pak na úřad. Nevím, jak to dnes zvládnu s prací." Taková zpráva od vás šéfa pravděpodobně příliš nepotěší, ale zároveň s ní nic moc nenadělá.

Je ale důležité si uvědomit, že lhát se nevyplácí. Pokud se na vaši lest přijde, hrozí vám ztráta důvěry a v krajním případě i výpověď. Navíc, ztráta dokladů s sebou nese i řadu komplikací v běžném životě.

Důležitá schůzka

Někdy se prostě nechce. Všichni to známe. Budík zvoní a vy už si představujete, jak se zachumláte zpátky do peřin a celý den strávíte sledováním seriálů. Nebo se vám naskytla skvělá příležitost a vy víte, že kdybyste šli do práce, budete toho později litovat. Co teď? Jak se vymluvit z práce, aniž byste vzbudili podezření? Možností je spousta, ale důležité je zvolit tu správnou strategii. Nejdůležitější je působit věrohodně a vyhnout se opakování stejných výmluv. Kreativita je zde na místě, ale pozor, vymýšlení si vážných nemocí nebo rodinných tragédií je za hranou. Pokud to s vyhýbáním se práci myslíte vážně, zamyslete se nad svými dlouhodobými cíli. Opravdu chcete trávit život v práci, která vás nebaví?

Povinnosti na úřadě

Samozřejmě, že nikdo nechceme zneužívat systém, ale občas se prostě stane, že potřebujeme volno. Ať už je to kvůli nečekané události, nebo prostě jen potřebujeme den pro sebe, existují způsoby, jak si na úřadě zařídit volno, aniž byste museli lhát. Důležité je pamatovat na to, že máte nárok na dovolenou a sick days. Nebojte se tyto dny využít, když je potřebujete. Váš šéf to jistě pochopí. Pokud potřebujete volno z vážnějšího důvodu, jako je například nemoc člena rodiny, informujte se na úřadě o možnostech placené či neplacené dovolené. Většina úřadů nabízí různé programy, které vám pomohou zvládnout náročné životní situace. Pamatujte, že komunikace je klíčová. Mluvte se svým nadřízeným a vysvětlete mu svou situaci. Upřímnost a otevřenost jsou vždy tou nejlepší cestou.

Náhlá migréna

Náhlá migréna dokáže člověka pořádně potrápit a znemožnit mu běžné fungování. Prudká bolest hlavy, nevolnost a citlivost na světlo a zvuk – to nezní jako ideální podmínky pro práci, že? Pokud vás přepadne v tu nejnevhodnější dobu, kdy se zrovna potřebujete vymluvit z práce, může se zdát jako dar z nebes. Nicméně, i když migréna není výmysl, zneužívat ji jako výmluvu pro vyhnutí se pracovním povinnostem není fér. Vaši kolegové a nadřízený se na vás spoléhají a opakované “náhlé migrény” v nevhodnou dobu by mohly vzbudit podezření. Místo předstírání nemoci se raději zaměřte na to, jak si práci zorganizovat tak, abyste se vyhnuli stresu a vyhoření, které migrénu často spouští. Dodržujte pitný režim, dopřejte si dostatek spánku a pravidelně relaxujte. A pokud vás migréna opravdu skolí, dopřejte si odpočinek a léčbu, abyste se co nejdříve uzdravili a mohli se vrátit k práci plní energie.

Zažívací potíže

„Ach, ten žaludek!“ zní od rána z vaší strany. Nechce se vám z postele, natož do práce. Zažívací potíže jsou častou volbou, když potřebujete rychlou výmluvu. Působí věrohodně, protože kdo z nás je nikdy nezažil? Pamatujte ale, že i když je „špatný žaludek“ účinný, neměli byste to s ním přehánět. Opakované trápení stejnými problémy vzbudí podezření.

Zaměřte se na detaily. Místo obecného „bolí mě břicho“ buďte specifičtější. Zmiňte nevolnost, křeče, nebo nepříjemné pálení žáhy. Dodáte tak své výmluvě na důvěryhodnosti. Nezapomeňte na zkroušený tón hlasu a unavený výraz.

Ať už zvolíte jakoukoliv taktiku, mějte na paměti, že upřímnost je vždy nejlepší volbou. Pokud cítíte, že potřebujete den volna, promluvte si se svým nadřízeným. Otevřená komunikace je klíčem k dobrým vztahům na pracovišti.

Bolest zad

Bolest zad je častým problémem, který může znepříjemnit život a znemožnit nám každodenní činnosti, včetně práce. Není divu, že mnoho lidí hledá způsoby, jak se bolesti zad zbavit a vrátit se k běžnému životu. Pokud je bolest zad natolik silná, že znemožňuje práci, je důležité navštívit lékaře a zjistit příčinu. V závislosti na diagnóze může lékař doporučit klidový režim, léky proti bolesti nebo rehabilitaci. Někdy stačí pár dní odpočinku a správného protahování, jindy je nutná dlouhodobější léčba. Důležité je neignorovat signály těla a včas vyhledat odbornou pomoc. Snažit se bolest "přechodit" nebo ji maskovat léky bez znalosti příčiny může vést k chronickým potížím. Pamatujte, že zdraví je vždy na prvním místě a práce počká.

Péče o nemocného člena rodiny

Samozřejmě, péče o nemocného člena rodiny je vážná věc a nikdo by ji neměl zneužívat jen proto, aby se vyhnul práci. Ale co když už jste vyčerpaní a potřebujete si prostě na chvíli odpočinout? Pokud je váš šéf chápavý, stačí mu říct pravdu – potřebujete si vzít den volna, abyste si odpočinuli a nabrali síly. Pokud ale víte, že šéf by vaši žádost o volno s největší pravděpodobností zamítl, můžete zkusit trochu strategičtější přístup. Zkuste říct, že se u vás doma objevila chřipka. Zdůrazněte, že nechcete nikoho v práci nakazit, a proto byste raději zůstali doma. Můžete také zmínit, že se staráte o nemocného člena rodiny, který potřebuje vaši pomoc. V tomto případě buďte připraveni na to, že se vás šéf zeptá na podrobnosti. Pamatujte si ale, že lhát o něčí nemoci není správné. Zneužívání důvěry vašeho šéfa se vám může vymstít a v konečném důsledku vám to může přinést více škody než užitku.

Vytopený byt souseda

Představte si tu úlevu - zazvoní telefon a šéf slyší: "Šéfe, strašná věc, vytopil mě soused!". V tu chvíli se vám rozsvítí nad hlavou svatozář hrdiny, který zachraňuje situaci. Jenže pozor, i tahle lest má svá úskalí. Přehnaná snaha o věrohodnost se může snadno obrátit proti vám. Nechlubte se fotkami z "místa činu", které jste si stáhli z internetu, a už vůbec se neuchylujte k simulaci vytopení ve vlastním bytě. Takové jednání by mohlo být bráno jako podvod a to už je úplně jiná liga.

Místo toho se zaměřte na věcnost a stručnost. Stačí oznámit nepříjemnost a zdůraznit nutnost okamžitého zásahu. Věřte, že šéf nebude chtít znát detaily o mokrém koberci a zkratovaných zásuvkách. Jeho fantazie bude pracovat za vás. A pamatujte, i když je vytopený byt souseda osvědčená klasika, s mírou se to má ve všem.

Práce šlechtí, ale lenost je tak příjemná.

Zdeněk Svěrák

Zpožděný vlak/autobus

Zpoždění vlaku nebo autobusu je klasika, která ale pořád funguje! Jenže pozor, šéf už taky není včerejší a prokoukne vás, pokud mu budete tvrdit, že vlak z Prahy do Brna měl hodinu zpoždění. Buďte specifičtí a zjistěte si reálná zpoždění na stránkách Českých drah nebo IDOSu. Ještě lepší je, když si vyfotíte informační tabuli na nádraží s vaším zpožděným spojem. Fotku pak nenápadně "omylem" pošlete i šéfovi. Ale pozor, ať na fotce není vidět, že jste si ji fotili v pět odpoledne, když jste měli být v práci!

A co když jedete do práce autem a nechcete zrovna svádět vinu na chudáky dopravce? I tady existuje řešení. Ranní špička je plná nečekaných událostí. Stačí zmínit nehodu na dálnici (samozřejmě si ověřte, že se tam doopravdy něco děje) nebo zácpu kvůli uzavírce, o které jste se ráno zapomněli zmínit. Důležité je dodat, že už jste na cestě a nemůžete se dočkat, až budete v práci.

Zapomenutý notebook/telefon

Zapomněl/a jste někdy telefon nebo notebook? Hrůza, že? Ten pocit, kdy si uvědomíte, že nemáte přístup k pracovním e-mailům, důležitým dokumentům a kontaktům, je k nevydržení. Nebo je to snad naopak skvělá výmluva, jak se na pár hodin odpojit od pracovního shonu a užít si trochu klidu?

Zkuste to třeba takhle: ráno v práci s hrůzou v očích oznámíte, že jste nechali notebook/telefon doma. Samozřejmě, že se vám to ještě nikdy nestalo a jste z toho úplně zdrcení. Šéf a kolegové se vás jistě se slzami v očích budou snažit utěšit. Zbytek dne tak můžete strávit odpočinkem - zajděte si na procházku, do kina, nebo si dejte dlouhý oběd s přáteli. A co teprve ten pocit zadostiučinění, když večer "náhodou" najdete zapomenutý přístroj a s úlevou si oddychnete, že už ho máte zpátky?

Pamatujte ale, že tahle finta funguje jen jednou za čas. Pokud budete "zapomínat" notebook každý týden, nikdo vám to neuvěří.

Nabídka neodolatelné slevy

Všichni to známe – sluníčko svítí, ptáci zpívají a vy máte sedět v kanceláři? Právě v takových chvílích přichází ke slovu neodolatelná touha po volnu. Ať už sníte o procházce v lese, grilovačce s přáteli nebo jen lenošení na gauči, vymluvit se z práce může být někdy oříšek. Naštěstí existuje pár triků, jak si zajistit volno, aniž byste museli lhát nebo riskovat pohoršení šéfa. Zkuste třeba nenápadně „zapomenout“ důležitý dokument doma – samozřejmě ten, bez kterého se neobejde žádná porada. Nebo se strategicky zmiňte o „náhlé“ nevolnosti po obědě. Pamatujte ale, že s těmito taktikami je třeba šetřit, ať se nestanou průhlednými. Dlouhodobě je lepší vsadit na otevřenou komunikaci a zdravou míru asertivity. Naučte se říkat „ne“ a nebojte se požádat o den volna, když ho potřebujete. Koneckonců, i šéf je jenom člověk a jistě ocení, když budete v práci odpočatí a plní energie. Nezapomínejte, že klíčem k vyváženému životu je najít harmonii mezi pracovními povinnostmi a časem pro sebe.

Publikováno: 11. 11. 2024

Kategorie: práce