Nemoc v práci: Krátí se dovolená?

Krátí Se Dovolená Při Nemoci

Nemocenská během dovolené

Otázka, zda se dovolená krátí při nemoci, trápí mnoho zaměstnanců. Dobrá zpráva je, že v Česku se dovolená během nemoci nezkrátí. Pokud tedy onemocníte během dovolené, máte nárok na nemocenskou a dny dovolené vám nepropadnou. Je však důležité dodržet určité kroky. V první řadě je nutné ihned informovat vašeho zaměstnavatele o vaší nemoci. Následně je potřeba navštívit lékaře a nechat si vystavit neschopenku. Tuto neschopenku pak doručte zaměstnavateli. Dny, kdy jste byli v pracovní neschopnosti, se vám poté nezapočítávají do dovolené. Je důležité si uvědomit, že nárok na nemocenskou máte až od čtvrtého dne nemoci. První tři dny vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele, pokud na ni splňujete podmínky. Pamatujte, že pravidla se mohou lišit v závislosti na vaší pracovní smlouvě a kolektivní smlouvě. Vždy je vhodné si ověřit detaily u vašeho zaměstnavatele nebo odborové organizace.

Nárok na novou dovolenou?

Otázka, zda se dovolená krátí při nemoci, trápí mnoho zaměstnanců i zaměstnavatelů. Dobrá zpráva je, že dovolená se při pracovní neschopnosti nezkratuje. Pokud tedy během své dovolené onemocníte a doložíte to lékařským potvrzením, tyto dny se vám do dovolené nepočítají. Místo dovolené jste v tomto případě na nemocenské.

Co se ale stane, když vám nemoc zasáhne do plánované dovolené? V takovém případě máte nárok na novou dovolenou v rozsahu dnů, které vám byly nemocí "ukradeny". Je důležité si uvědomit, že nárok na čerpání dovolené vzniká až po uplynutí tzv. čekací doby, která činí 60 dnů nepřetržitého trvání pracovního poměru.

Dovolená by měla sloužit k regeneraci sil a načerpání nové energie, nikoliv k trápení se nemocí. Pokud tedy onemocníte během dovolené, je důležité vědět, zda se vám tato doba započítává do celkové délky dovolené, či nikoliv.

Božena Benešová

Potvrzení od lékaře

Pokud onemocníte během dovolené, jistě vás bude zajímat, zda se vám tato doba započítává do dovolené a zda máte nárok na náhradu mzdy. Dobrou zprávou je, že dovolená se v době nemoci nezapočítává. To znamená, že pokud onemocníte během vaší dovolené, máte právo na to, aby se vám tyto dny neodečítaly z celkového počtu dní dovolené. Pro uplatnění tohoto práva je však nezbytné dodat zaměstnavateli potvrzení od lékaře. Toto potvrzení by mělo obsahovat informaci o tom, že jste byli v pracovní neschopnosti z důvodu nemoci v době, kdy jste čerpali dovolenou. Dále by mělo být z potvrzení patrné, od kdy do kdy pracovní neschopnost trvala. Zaměstnavatel pak na základě tohoto potvrzení provede přepočet dovolené a dny, kdy jste byli nemocní, vám vrátí. Je důležité dodat, že nárok na náhradu mzdy během nemoci v době dovolené se řídí stejnými pravidly jako v případě běžné nemoci. To znamená, že prvních 14 dní nemoci vám náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel, a to ve výši stanovené zákoníkem práce. Od 15. dne nemoci pak náhradu mzdy vyplácí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení.

krátí se dovolená při nemoci

Informování zaměstnavatele

Zaměstnanec je povinen informovat zaměstnavatele o své pracovní neschopnosti, a to bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 3 dnů od jejího počátku. Zaměstnavatel má právo požadovat od zaměstnance lékařské potvrzení o pracovní neschopnosti, a to i opakovaně. Důležité je si uvědomit, že dovolená se při pracovní neschopnosti neposouvá ani neprodlužuje. Pokud tedy zaměstnanec onemocní během dovolené, má nárok na nemocenskou a dny dovolené mu propadají. Existuje však výjimka, a to v případě, že zaměstnanec oznámí zaměstnavateli pracovní neschopnost během dovolené a doloží ji lékařským potvrzením. V takovém případě se dovolená přerušuje a zaměstnanec může čerpat zbývající dny dovolené v jiném termínu. Je vhodné, aby si zaměstnanci ověřili u svého zaměstnavatele interní předpisy týkající se nahlašování pracovní neschopnosti a čerpání dovolené, aby předešli případným nedorozuměním.

Evidence pracovní neschopnosti

Zatímco se většina z nás těší na dovolenou a odpočinek, občas nás zaskočí nepříjemná situace - nemoc. Co se stane s dovolenou, když onemocníme? Dobrá zpráva je, že se dovolená při pracovní neschopnosti nekrátí. Pokud tedy onemocníte během dovolené a doložíte to lékařským potvrzením, tedy e-neschopenkou, tyto dny se vám do dovolené nepočítají.

Je však důležité si uvědomit, že nemoc během dovolené je třeba řádně dokladovat. Nestačí jenom zůstat doma a léčit se. Pro "nepočítání" dnů nemoci do dovolené je nezbytné navštívit lékaře a obdržet od něj e-neschopenku. E-neschopenka se automaticky zasílá do systému vašeho zaměstnavatele, takže není nutné nic dalšího dokládat.

Pamatujte, že nemoc během dovolené není příjemná, ale díky e-neschopenkám a platné legislativě nemusíte ztrácet drahocenné dny dovolené.

Výplata za dny nemoci

Pokud onemocníte během dovolené a můžete to doložit lékařskou zprávou, máte nárok na náhradu mzdy za dny nemoci a dny dovolené vám nebudou kráceny. To znamená, že se vám dovolená automaticky neprodlouží o dny, kdy jste byli nemocní. Pokud chcete čerpat dovolenou v době, kdy už jste zdraví, musíte si podat novou žádost o dovolenou. Pro uznání nemoci během dovolené je nutné co nejdříve informovat zaměstnavatele a dodat mu lékařskou zprávu. Zaměstnavatel pak vyplatí náhradu mzdy za dny nemoci stejně jako v případě běžné nemoci. Důležité je pamatovat na to, že náhrada mzdy za dny nemoci a dovolená jsou dva odlišné instituty. Zatímco dovolená slouží k regeneraci sil a odpočinku, nemocenská je určena k překlenutí výpadku příjmu v době nemoci.

krátí se dovolená při nemoci
Situace Krátí se dovolená? Poznámka
Zaměstnanec onemocní během dovolené a doloží neschopenku. Ano Dny nemoci se nezapočítávají do dovolené. Zaměstnanec musí dodat neschopenku zaměstnavateli.
Zaměstnanec onemocní před začátkem dovolené a doloží neschopenku. Ne Dovolená se obvykle posouvá o dny nemoci. Zaměstnanec se musí se zaměstnavatelem domluvit na novém termínu.

Shrnutí: Nemoc zkrátí dovolenou?

Otázka, zda se dovolená krátí při nemoci, trápí nejednoho zaměstnance. Bohužel, jednoznačná odpověď neexistuje. Zákoník práce rozlišuje mezi pracovní neschopností, která se do dovolené nepočítá, a běžnou nemocí, která ano. Pokud tedy onemocníte během dovolené a lékař vám vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti, tyto dny se vám do dovolené nezapočítají a máte nárok na jejich proplacení v podobě náhrady mzdy.

Co se ale stane, když onemocníte na dovolené, ale k lékaři nejdete? V takovém případě se dny, kdy jste se necítili dobře, bohužel počítají do dovolené. Je proto vždycky lepší navštívit lékaře a nechat si vystavit neschopenku, i když se jedná o lehčí onemocnění. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení a zkrácení dovolené. Pamatujte, že dovolená má sloužit k odpočinku a načerpání nových sil.

Tipy pro zaměstnance

Pokud jste během dovolené onemocněli a máte neschopenku, dovolená se vám v těchto dnech nezapočítává. Je ale důležité vědět, jak v takové situaci správně postupovat, abyste o dny dovolené nepřišli. Nemoc během dovolené musíte ihned hlásit svému zaměstnavateli, a to telefonicky nebo e-mailem. Následně mu musíte dodat neschopenku, a to nejpozději do 3 dnů od jejího vystavení. Lékař vám může vystavit neschopenku i zpětně, ale pouze v případě, že uzná důvod pro její vystavení dodatečně. Pokud byste nedodrželi lhůty pro hlášení nemoci a dodání neschopenky, mohl by váš zaměstnavatel zkrácení dovolené neuznat. Pamatujte, že neschopenka musí být vystavena na vaše jméno a musí obsahovat období vaší pracovní neschopnosti. Pokud byste během dovolené odjeli do zahraničí a tam onemocněli, postupujte stejně jako v případě nemoci v České republice. Neschopenku si ale nechte potvrdit v zahraničí a po návratu ji dodejte svému zaměstnavateli spolu s potvrzením o pobytu v zahraničí.

krátí se dovolená při nemoci

Nejčastější dotazy

Pokud vám během dovolené začne pracovní neschopnost, dovolená se vám nezapočítává do dnů volna. Místo dovolené jste pak v pracovní neschopnosti a máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele nebo nemocenské dávky od okresní správy sociálního zabezpečení. Důležité je neprodleně informovat zaměstnavatele o vaší situaci a dodat mu potvrzení o pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel pak s vámi domluví další postup. Náhrada mzdy za dobu prvních 14 dnů nemoci se počítá stejně jako mzda, nemocenské dávky pak vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení od 15. dne nemoci. Výše nemocenských dávek se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku. Pokud onemocníte v zahraničí, postupujte podle pokynů vaší zdravotní pojišťovny a nezapomeňte si schovat veškeré lékařské zprávy a potvrzení. Po návratu do České republiky je neprodleně doručte svému ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli.