Těhotenství v práci 2023: Co říká zákoník práce?
- Změny v zákoníku práce 2023
- Těhotenství a zaměstnání
- Nárok na mateřskou dovolenou
- Délka mateřské dovolené
- Výše mateřské dávky
- Ochrana před propuštěním
- Návrat do práce po MD
- Právo na kratší úvazek
- Pracovní doba a těhotenství
- Zákaz práce přesčas
- Noční práce v těhotenství
- Zdravotní rizika a těhotenství
- Kontroly u lékaře
- Podpora od zaměstnavatele
- Užitečné kontakty a informace
Změny v zákoníku práce 2023
Rok 2023 přinesl několik změn v zákoníku práce, které se dotýkají i těhotných žen a matek. Zaměstnavatelé i zaměstnankyně by si měli být vědomi těchto úprav, aby se vyhnuli případným nedorozuměním či porušení zákona. Jednou z klíčových změn je posílení ochrany těhotných žen před propuštěním. Zaměstnavatel nesmí dát ženě výpověď od doručení potvrzení o těhotenství až do konce devátého měsíce po porodu. Výjimku tvoří pouze případy, kdy je zaměstnankyni dána výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele nebo přemístění jeho provozovny, a to pouze v případě, že se zaměstnankyně nedohodne na jiných podmínkách.
Zákoník práce se nově věnuje i problematice návratu matek na původní pozici po skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel je povinen přidělovat matce po návratu z mateřské dovolené práci, na kterou má kvalifikaci a která odpovídá pracovní smlouvě. V případě, že to není možné, je zaměstnavatel povinen nabídnout matce jinou vhodnou práci. Tato úprava má za cíl usnadnit matkám návrat do pracovního procesu a zamezit jejich diskriminaci na trhu práce.
Těhotenství a zaměstnání
Těhotenství je pro ženu krásným obdobím, ale přináší s sebou i některé změny v pracovním životě. Zákoník práce ČR naštěstí myslí na nastávající maminky a poskytuje jim zvláštní ochranu. Od roku 2023 platí několik důležitých pravidel, které se týkají těhotenství a zaměstnání.
Zaměstnavatel nesmí dát těhotné ženě výpověď z důvodu těhotenství. Výjimku tvoří pouze případy, kdy je firma v úpadku nebo se ruší provoz. I v takovém případě je ale zaměstnavatel povinen se s těhotnou ženou dohodnout na odstupném.
Zákoník práce také upravuje pracovní dobu těhotných žen. Nastávající maminky nesmí pracovat přesčas, v noci ani vykonávat rizikové práce, které by mohly ohrozit jejich zdraví nebo zdraví dítěte. Pokud to povaha práce umožňuje, má těhotná žena nárok na kratší pracovní dobu nebo na práci z domu. Těhotné ženy mají také nárok na více přestávek v práci a na uvolnění na těhotenské prohlídky.
Zákoník práce z roku 2023 přináší těhotným ženám na pracovišti silnou ochranu, ale je na nás všech, abychom tuto ochranu převedli do reality vstřícného a spravedlivého prostředí.
Božena Černá
Nárok na mateřskou dovolenou
Ženy v České republice se těší silné ochraně v souvislosti s mateřstvím a zaměstnáním. Zákoník práce zaručuje, že těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně, které nedávno porodily, mají nárok na mateřskou dovolenou. Aby žena získala nárok na mateřskou dovolenou, musí splňovat určité podmínky. Musí být účastnicí nemocenského pojištění, což znamená, že musí být zaměstnaná nebo OSVČ a platit si nemocenské pojištění. Dále musí mít odpracovanou dobu alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Těhotné zaměstnankyně jsou chráněny před propuštěním z práce. Zaměstnavatel je nemůže propustit z důvodu těhotenství nebo mateřství.
Délka mateřské dovolené
Délka mateřské dovolené, na kterou má žena nárok, se řídí Zákoníkem práce. V roce 2023 zůstávají pravidla týkající se mateřské dovolené v zásadě stejná jako v předchozích letech. Žena má nárok na 28 týdnů mateřské dovolené v případě narození jednoho dítěte. V případě narození dvojčat nebo vícerčat se mateřská dovolená prodlužuje na 37 týdnů. Důležité je zmínit, že nárok na mateřskou dovolenou má pouze žena, která je účastna nemocenského pojištění, tedy zpravidla zaměstnankyně nebo OSVČ s dobrovolným nemocenským pojištěním. Mateřská dovolená začíná zpravidla 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, a to na základě žádosti, kterou žena podává svému gynekologovi. Ten následně vystaví tzv. Rozhodnutí o vzniku a trvání nároku na dávky nemocenského pojištění, na jehož základě vyplácí mateřskou dovolenou příslušná okresní správa sociálního zabezpečení.
Výše mateřské dávky
Výše mateřské dávky se odvíjí od předchozího výdělku ženy. Pro rok 2023 platí, že denní mateřská dávka činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu. Redukce hrubé mzdy probíhá ve třech stupních, a to 76 % do 1 násobku průměrné mzdy, 38 % mezi 1 a 2 násobkem průměrné mzdy a 10 % z části přesahující 2 násobek průměrné mzdy. Pro výpočet mateřské se používá průměrná mzda dosažená v rozhodném období, kterým je zpravidla 12 měsíců předcházejících nástupu na mateřskou dovolenou. Zákoník práce nestanovuje žádnou minimální ani maximální výši mateřské dávky. Je tedy možné, že v některých případech bude mateřská dávka nižší než minimální mzda, a naopak v jiných případech může přesáhnout i několikanásobek průměrné mzdy. Důležité je si uvědomit, že výše mateřské dávky se odvíjí od individuální situace každé ženy.
Ochrana před propuštěním
Zákoník práce poskytuje těhotným ženám a matkám zvýšenou ochranu před propuštěním. Zaměstnavatel nesmí dát výpověď těhotné zaměstnankyni, zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo zaměstnankyni, která pečuje o dítě mladší jednoho roku. Výjimku tvoří pouze případy, kdy se zaměstnavatel ocitne v úpadku nebo likvidaci, ruší-li se organizace nebo její část, nebo se zaměstnankyně dopustila závažného porušení pracovní kázně. I v těchto případech je však nutné, aby zaměstnavatel nejprve získal předchozí písemný souhlas příslušného úřadu práce. Ochrana před propuštěním se vztahuje i na zaměstnankyně, které otěhotněly v době, kdy jim běžela výpovědní lhůta. V takovém případě výpovědní lhůta neběží po dobu těhotenství a mateřské dovolené. Těhotné ženy a matky malých dětí tak mají jistotu, že o svou práci nepřijdou v době, kdy se potřebují soustředit na sebe a své rodiny.
Návrat do práce po MD
Návrat do práce po mateřské dovolené může být pro mnoho žen náročným obdobím. Je důležité se seznámit s aktuálními právními předpisy, které se týkají mateřství a rodičovství. Zákoník práce z roku 2023 přináší některé novinky a změny, které je třeba mít na paměti.
Podle zákoníku práce má zaměstnavatel povinnost přidělovat zaměstnankyni po skončení mateřské dovolené stejnou práci, jakou vykonávala před jejím nástupem. Pokud to není možné, musí jí být nabídnuta práce srovnatelná s původní prací z hlediska odbornosti, složitosti a platového ohodnocení. Zaměstnankyně má také právo na přiměřené úpravy pracovní doby, pokud pečuje o dítě mladší jednoho roku. Tyto úpravy mohou zahrnovat zkrácení pracovní doby, pružnou pracovní dobu nebo možnost práce z domova.
Právo na kratší úvazek
Těhotné ženy a ženy, které kojí dítě mladší jednoho roku, mají podle zákoníku práce 2023 nárok na zkrácený úvazek. Tento nárok je nezávislý na délce předchozího pracovního poměru a zaměstnavatel jej musí bez výjimky akceptovat. Žádost o zkrácený úvazek musí být podána písemně a žena v ní musí uvést, o kolik hodin denně nebo týdně chce úvazek zkrátit. Zaměstnavatel je povinen se s těhotnou ženou nebo ženou pečující o dítě dohodnout na rozvržení pracovní doby tak, aby jí zkrácený úvazek co nejvíce vyhovoval. Pokud se nedohodnou, určí rozvržení pracovní doby zaměstnavatel. I v takovém případě ale musí brát ohled na potřeby těhotné ženy nebo ženy pečující o dítě. Za dobu zkráceného úvazku náleží ženě mzda připadající na odpracovanou dobu. Zákoník práce 2023 tak přináší těhotným ženám a ženám pečujícím o malé děti větší flexibilitu a ochranu na pracovišti.
Pracovní doba a těhotenství
Těhotenství je pro ženu náročným obdobím, a proto zákoník práce myslí i na ochranu nastávajících maminek. Od roku 2023 platí několik důležitých pravidel, které se týkají pracovní doby těhotných žen. Zaměstnavatel nesmí těhotnou ženu zaměstnávat prací přesčas, noční prací, prací ve směnném provozu, pokud by taková práce ohrožovala její těhotenství. Těhotná žena má také právo na kratší pracovní dobu, a to o jednu osminu pracovní doby, pokud o to požádá. Tato práva se vztahují na všechny těhotné ženy bez ohledu na to, zda pracují na hlavní pracovní poměr, nebo na dohodu. Zaměstnavatel je povinen tato práva dodržovat a v případě jejich porušení se vystavuje riziku pokuty. V případě pochybností je vždy vhodné obrátit se na inspektorát práce, který vám poskytne bližší informace.
Zákaz práce přesčas
Těhotné ženy a ženy do konce devátého měsíce po porodu požívají v pracovněprávní oblasti zvýšené ochrany. Zákoník práce jim zaručuje řadu práv a benefitů, mezi které patří i omezení práce přesčas. Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně do konce devátého měsíce po porodu nesmí být vůbec zaměstnávány prací přesčas. Zaměstnavatel je povinen toto omezení dodržovat a nesmí těhotnou ženu nebo ženu po porodu nutit k práci přesčas ani s ní o tom uzavírat dohody. Tato úprava má za cíl chránit zdraví matky i dítěte a zajistit jim dostatek odpočinku a regenerace. Práce přesčas by pro ně mohla představovat nadměrnou zátěž a ohrozit jejich zdravotní stav. V případě, že zaměstnavatel poruší tuto povinnost, vystavuje se riziku pokuty ze strany inspektorátu práce.
Noční práce v těhotenství
Těhotné ženy mají podle Zákoníku práce zvláštní ochranu, a to včetně omezení noční práce. Noční prací se rozumí práce vykonávaná v době mezi 22. hodinou a 6. hodinou. Zaměstnavatel nesmí těhotnou ženu zaměstnávat noční prací vůbec, a to bez ohledu na to, zda se jedná o práci zakázanou nebo vhodnou. Výjimku tvoří pouze situace, kdy s noční prací těhotná žena výslovně souhlasí a její lékař takovou práci shledá z hlediska jejího zdravotního stavu jako nezávadnou. I v takovém případě ale platí další omezení. Těhotná žena nesmí pracovat déle než 8 hodin v kuse a to i v případě, že by si práci rozvrhla do více směn. Zákoník práce tak chrání zdraví těhotných žen a jejich nenarozených dětí tím, že jim zaručuje právo na dostatečný odpočinek a zamezuje jejich nadměrnému zatěžování.
Zdravotní rizika a těhotenství
Těhotenství je pro ženu krásným obdobím, ale zároveň i obdobím, kdy je potřeba dbát zvýšené opatrnosti o své zdraví. Zákoník práce proto obsahuje specifická ustanovení na ochranu těhotných žen a matek. Od roku 2023 platí novela zákoníku práce, která přináší některé novinky. Zaměstnavatel je povinen přizpůsobit pracovní podmínky těhotné ženě tak, aby nebylo ohroženo její zdraví a zdraví dítěte. To se týká například úpravy pracovní doby, převedení na jinou práci nebo zákazu práce přesčas. Zákoník práce také stanoví zákaz výpovědi a okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele v době těhotenství a mateřství. Výjimkou jsou pouze případy, kdy je zaměstnankyni dána výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele nebo přemístění zaměstnavatele. Těhotná žena má také nárok na pravidelné lékařské prohlídky v pracovní době, aniž by jí byla krácena mzda. Tyto prohlídky jsou důležité pro sledování zdravotního stavu matky i dítěte. Zákoník práce tak poskytuje těhotným ženám a matkám komplexní ochranu jejich práv a zájmů.
Aspekt | 2022 | 2023 |
---|---|---|
Délka mateřské dovolené | 28 týdnů | 28 týdnů |
Kontroly u lékaře
Během těhotenství mají zaměstnankyně v České republice podle zákoníku práce nárok na hrazenou pracovní volno pro účely prenatální péče. Tyto kontroly u lékaře jsou důležité pro sledování zdravotního stavu matky i dítěte a spadají do povinné lékařské péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Zaměstnavatel je povinen poskytnout těhotné zaměstnankyni volno na tyto preventivní prohlídky v nezbytně nutném rozsahu. Zaměstnankyně by měla o plánované návštěvě lékaře informovat svého zaměstnavatele, a to nejlépe písemně a s dostatečným předstihem. Po lékařské prohlídce je vhodné, aby zaměstnankyně předložila zaměstnavateli potvrzení od lékaře o absolvování prohlídky. Zákoník práce nestanovuje přesný počet hodin volna na prenatální kontroly, vždy záleží na individuálních potřebách a doporučení lékaře. V případě komplikací v těhotenství může lékař doporučit častější kontroly a těhotná žena má i v tomto případě nárok na pracovní volno.
Podpora od zaměstnavatele
Zaměstnavatel má dle zákoníku práce i v roce 2023 povinnost chránit zdraví těhotných žen. To zahrnuje úpravu pracovních podmínek a zajištění bezpečného pracovního prostředí. Těhotná žena nesmí být nucena vykonávat práce, které by mohly ohrozit její těhotenství nebo zdraví dítěte. Zákoník práce definuje seznam zakázaných prací pro těhotné ženy. Patří sem například práce s těžkými břemeny, práce ve výškách, práce v hlučném prostředí nebo práce s nebezpečnými chemickými látkami. Zaměstnavatel je povinen těhotné ženě na její žádost upravit pracovní dobu. To může zahrnovat zkrácení pracovní doby, poskytnutí dodatečných přestávek nebo možnost pracovat z domova. Pokud úprava pracovní doby není možná, je zaměstnavatel povinen těhotnou ženu převést na jinou vhodnou práci. Těhotná žena má nárok na placené volno na vyšetření v souvislosti s těhotenstvím. Zaměstnavatel nesmí těhotnou ženu propustit z práce. Výjimku tvoří pouze případy, kdy je propuštění odůvodněno závažným porušením pracovní kázně nebo rušením pracoviště. I v takovém případě je však nutný souhlas odborové organizace.
Užitečné kontakty a informace
Pro zodpovězení vašich konkrétních dotazů ohledně zákoníku práce a těhotenství v roce 2023 doporučujeme obrátit se na odborníky. Bezplatné právní poradenství v oblasti pracovního práva nabízí například:
vaše odborová organizace (pokud jste členem)
bezplatné právní poradny pro veřejnost
Informační a poradenské centrum pro (budoucí) rodiče
Důležité informace a kontakty na příslušné instituce najdete také na webových stránkách:
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Státní úřad inspekce práce
Pamatujte, že neznalost zákona neomlouvá. V případě pochybností je vždy lepší se poradit s odborníkem a ujistit se, že jsou vaše práva i povinnosti v souladu se zákoníkem práce.
Publikováno: 15. 11. 2024
Kategorie: právo