Výpověď a dovolená: Co potřebujete vědět?

Výpověď A Dovolená

Nárok na dovolenou

Při ukončení pracovního poměru, ať už z vaší strany, nebo ze strany zaměstnavatele, je důležité vědět, jak se vypořádá nevyčerpaná dovolená. Pokud dáváte výpověď vy, máte nárok na poměrnou část dovolené za dobu odpracovanou v daném kalendářním roce. V případě, že vám dává výpověď zaměstnavatel, máte nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, pokud jste u něj odpracovali alespoň 60 dní. Nevyčerpanou dovolenou vám musí zaměstnavatel proplatit v poslední mzdě, případně v nejbližším výplatním termínu. V některých případech se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na vyčerpání dovolené i v době výpovědní lhůty.

Výpovědní doba a dovolená

Při ukončení pracovního poměru hrají výpovědní doba a dovolená důležitou roli. Výpovědní doba je lhůta, po kterou je zaměstnanec povinen setrvat v práci od doručení výpovědi. Během této doby má zaměstnanec právo na pracovní volno pro hledání nového zaměstnání. Základní výpovědní doba je ze zákona dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Delší výpovědní doba může být sjednána v pracovní smlouvě, případně v kolektivní smlouvě. Zaměstnanec má nárok na poměrnou část dovolené za každý měsíc trvání pracovního poměru v daném kalendářním roce. Pokud zaměstnanec nestihne dovolenou před koncem výpovědní doby vyčerpat, náleží mu za nevyčerpanou dovolenou finanční náhrada. Výše náhrady se vypočítá z průměrného výdělku. Informace o výpovědní době a dovolené by měly být součástí pracovní smlouvy. V případě nejasností je vhodné obrátit se na odborovou organizaci nebo na inspektorát práce.

Propouštění a nevyčerpaná dovolená

Při propouštění má zaměstnanec právo na vyčerpání nevyčerpané dovolené. Pokud to není z provozních důvodů možné, náleží mu za tuto dovolenou náhrada mzdy. Výpovědní doba je minimální doba, po kterou musí pracovní poměr trvat i přes výpověď. Během výpovědní doby je zaměstnanec povinen pracovat a zaměstnavatel mu musí platit mzdu. Informace o výpovědi a dovolené jsou důležité pro ochranu práv zaměstnance i zaměstnavatele. Je vhodné si tyto informace ověřit v zákoníku práce nebo se poradit s odborníkem.

Proplacení dovolené

Při ukončení pracovního poměru má zaměstnanec nárok na proplacení nevyčerpané dovolené. Tento nárok se vztahuje na všechny druhy dovolené, tedy i na dovolenou za kalendářní rok, ve kterém dochází k ukončení pracovního poměru. Zaměstnanec má právo na poměrnou část dovolené i v případě, že neodpracoval celý kalendářní rok.

Výše nároku na dovolenou se odvíjí od délky pracovního poměru a počtu odpracovaných dnů v daném roce. Pro výpočet nároku na dovolenou se vychází z týdenní pracovní doby a počtu týdnů dovolené, na které má zaměstnanec v daném roce nárok. Proplacená dovolená podléhá dani z příjmu fyzických osob a odvodům na sociální a zdravotní pojištění.

Zaměstnavatel je povinen vyplatit proplacenou dovolenou v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru. V případě sporu o výši proplacené dovolené se může zaměstnanec obrátit na soud.

Dohoda o čerpání dovolené

V případě ukončení pracovního poměru výpovědí má zaměstnanec právo na čerpání nevyčerpané dovolené. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci dovolenou v době výpovědní lhůty, a to i tehdy, pokud by to bylo pro zaměstnavatele nevýhodné. Zaměstnanec a zaměstnavatel se však mohou dohodnout na jiném termínu čerpání dovolené, a to i po skončení pracovního poměru. Dohoda o čerpání dovolené musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná. V dohodě by měly být uvedeny zejména tyto informace: jméno a příjmení zaměstnance a zaměstnavatele, datum vzniku a skončení pracovního poměru, celkový počet dní nevyčerpané dovolené, termín čerpání dovolené. Pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou na termínu čerpání dovolené, určí jej zaměstnavatel. Zaměstnavatel je povinen přihlédnout k oprávněným zájmům zaměstnance, avšak přednost mají provozní důvody zaměstnavatele. V případě, že zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat z důvodu nemoci, mateřské dovolené nebo z jiných vážných důvodů, má právo na poskytnutí dovolené v pozdějším termínu, a to i po skončení pracovního poměru.

Vlastnost Výpověď Dovolená
Ukončení pracovního poměru Ano Ne
Nárok na odstupné Ano, za určitých podmínek Ne
Nárok na proplacení nevyčerpané dovolené Ano Ne

Výpověď v době dovolené

Zaměstnanec má právo na dovolenou i v době, kdy dal výpověď nebo mu byla doručena výpověď od zaměstnavatele. Během výpovědní doby běží standardní práva a povinnosti obou stran pracovního poměru. Zaměstnavatel nemůže nutit zaměstnance k čerpání dovolené během výpovědní doby, pokud s tím zaměstnanec nesouhlasí. Zaměstnanec má právo si vybrat, zda chce dovolenou čerpat, nebo si ji nechat proplatit. Pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou na čerpání dovolené během výpovědní doby, dovolená se neproplácí a zaměstnanec o ni přichází. Výjimkou je situace, kdy zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele, například z důvodu nemoci nebo karantény. V takovém případě má zaměstnanec nárok na proplacení nevyčerpané dovolené. Je důležité si uvědomit, že pravidla pro čerpání dovolené během výpovědní doby se mohou lišit v závislosti na kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisu zaměstnavatele.

Nemoc během dovolené a výpověď

Pokud onemocníte během dovolené, máte právo na náhradu dovolené za dny pracovní neschopnosti. Nemoc během dovolené vám tedy neukracuje nárok na dovolenou. Důležité je neprodleně informovat vašeho zaměstnavatele o vaší nemoci a dodat mu potvrzení od lékaře. Výpověď během nemoci a dovolené se řídí stejnými pravidly jako výpověď v jiných případech. Zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď během vaší nemoci, s výjimkou některých specifických případů, jako je například zrušení firmy. Stejně tak vám nemůže dát výpověď během vaší dovolené, pokud jste si ji řádně naplánovali a on s ní souhlasil. Pamatujte, že je důležité znát svá práva a povinnosti. V případě nejasností se obraťte na odborníka na pracovní právo.

Výpověď je jako bouřka, která ukončí horké léto, zatímco dovolená je jako mírný jarní déšť, po kterém se vše zazelená.

Zdeněk Dvořáček

Dovolená před nástupem do nového zaměstnání

Plánujete po výpovědi z práce zaslouženou dovolenou před nástupem do nového zaměstnání? Je důležité znát svá práva a povinnosti, abyste si volno užili bez starostí. Pokud vám zbývá dovolená za aktuální rok, máte právo ji vyčerpat i po podání výpovědi. Zaměstnavatel vám může vyjít vstříc a schválit čerpání dovolené v termínu, který vám vyhovuje. V opačném případě vám zbývající dovolenou proplatí při skončení pracovního poměru. Nezapomeňte, že nárok na dovolenou se odvíjí od odpracované doby. Pokud jste ve firmě krátce, nemusí vám vzniknout nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. V případě nejasností se obraťte na personální oddělení vaší firmy nebo na odborníky na pracovní právo.

Užitečné odkazy a kontakty

Pro bližší informace o výpovědních lhůtách, dovolené a souvisejících tématech se můžete obrátit na následující instituce a zdroje:

Ministerstvo práce a sociálních věcí: Poskytuje komplexní informace o pracovněprávních předpisech, včetně zákoníku práce.

Inspektorát práce: Dohlíží na dodržování pracovněprávních předpisů a poskytuje bezplatné poradenství zaměstnancům i zaměstnavatelům.

Oblastní pobočky Úřadu práce ČR: Poskytují informace o možnostech rekvalifikace a podpory v nezaměstnanosti.

Českomoravská konfederace odborových svazů: Hájí zájmy zaměstnanců a poskytuje jim právní pomoc.

Svaz průmyslu a dopravy ČR: Zastupuje zájmy zaměstnavatelů a poskytuje jim poradenství v oblasti pracovního práva.

Portál veřejné správy: Obsahuje informace o výpovědi, dovolené a dalších pracovněprávních záležitostech.

Právní poradny: Poskytují bezplatné právní rady a pomoc s řešením pracovněprávních sporů.

Pamatujte, že informace uvedené výše mají pouze informativní charakter a nenahrazují odbornou právní pomoc. V případě konkrétních dotazů se vždy obraťte na kvalifikovaného právníka.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: právo