Výpověď a nemocenská: Co potřebujete vědět?

Výpověď A Nemocenská

Platnost výpovědi během nemoci

Výpověď z pracovního poměru a nemocenská jsou dva instituty pracovního práva, které se v praxi často prolínají. Zaměstnanci se ptají, zda je možné dát výpověď během nemoci, a zaměstnavatelé zase řeší, zda je možné dát výpověď zaměstnanci, který je v pracovní neschopnosti. Zákoník práce v § 51 stanoví, že výpověď daná zaměstnanci není možná v době, kdy je uznán dočasně práce neschopným pro nemoc nebo úraz, anebo se podrobí vyšetření nebo ošetření v souvislosti s těhotenstvím a porodem, a to po dobu prvních 180 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. To znamená, že zaměstnavatel nemůže dát zaměstnanci výpověď v prvních 180 dnech jeho nemoci. Po uplynutí této doby je výpověď možná, ale pouze z důvodů stanovených v § 52 zákoníku práce, například z důvodu nadbytečnosti, organizačních změn nebo neuspokojivých pracovních výsledků. Výjimkou z tohoto pravidla je situace, kdy zaměstnanec souhlasí s výpovědí během prvních 180 dnů nemoci. Zaměstnanec sám dát výpověď během nemoci může, a to bez omezení. Platí však, že výpovědní doba začíná běžet až od prvního dne po skončení dočasné pracovní neschopnosti.

Ochranná lhůta po skončení nemoci

Po skončení neschopnosti nastupuje tzv. ochranná lhůta, během které vás zaměstnavatel nemůže propustit. Tato lhůta trvá 7 dní a začíná běžet prvním dnem po skončení pracovní neschopnosti, a to i v případě, že tento den připadá na víkend nebo svátek. Během ochranné lhůty vám nevzniká nárok na náhradu mzdy, ale jste chráněni před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Výjimku tvoří situace, kdy se zaměstnavatel ocitne v úpadku nebo mu byl povolen program záchrany, případně pokud se jedná o výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele nebo přemístění zaměstnavatele. Ochranná lhůta se nevztahuje na výpověď danou zaměstnancem ani na dohodu o ukončení pracovního poměru. Je důležité si uvědomit, že pokud vám byla během pracovní neschopnosti doručena výpověď, ochranná lhůta se neuplatní a výpovědní doba začíná běžet hned po skončení pracovního poměru.

Nárok na nemocenskou po výpovědi

Výpověď z práce je nepříjemná věc a ještě horší je, když vás zastihne nemoc. Máte ale v takové situaci vůbec nárok na nemocenskou? Odpověď zní: ano, ale… Nárok na nemocenskou po výpovědi se řídí poměrně složitými pravidly. Záleží na tom, zda jste nemocní byli už v době výpovědní doby, nebo jste onemocněli až po jejím skončení. Pokud jste onemocněli ještě během výpovědní doby, máte nárok na nemocenskou až do konce jejího trvání. V případě, že onemocníte až po skončení výpovědní doby, nárok na nemocenskou nemáte. Existuje však jedna výjimka. Pokud byste se po skončení výpovědní doby přihlásili na úřad práce a splnili všechny podmínky, nárok na nemocenskou vám vznikne po uplynutí tzv. ochranné lhůty. Ochranná lhůta trvá 7 dní a začíná běžet prvním dnem po dni, kdy vám skončil pracovní poměr. Během této doby nemáte nárok na nemocenskou, ale pokud onemocníte 8. den po skončení pracovního poměru nebo později, nárok na nemocenskou vám vznikne. Je důležité si uvědomit, že nárok na nemocenskou po výpovědi není automatický. Vždy je nutné splnit určité podmínky a doložit potřebné dokumenty.

výpověď a nemocenská

Výpověď v době pracovní neschopnosti

V případě nemoci a pobírání nemocenské se mnoho lidí ptá, zda je možné dostat v této době výpověď. Odpověď není tak jednoduchá a záleží na okolnostech. Obecně platí, že zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v době prvních 21 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti, pokud je tato neschopnost důsledkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Po uplynutí této doby je možné dát výpověď i v době nemoci, ale pouze z důvodů, které nesouvisejí se zdravotním stavem zaměstnance. Mezi takové důvody patří například organizační změny ve firmě, nadbytečnost, neuspokojivé pracovní výsledky nebo porušení pracovní kázně. Výpovědní doba v době nemoci se řídí zákoníkem práce a začíná běžet až dnem, kdy zaměstnanec nastoupí zpět do práce. Pokud by zaměstnavatel porušil zákon a dal zaměstnanci výpověď v době, kdy tak učinit nesmí, je taková výpověď neplatná. Zaměstnanec se proti ní může bránit a domáhat se neplatnosti u soudu. Je důležité si uvědomit, že i v době nemoci má zaměstnanec svá práva a povinnosti. Měl by informovat zaměstnavatele o své neschopnosti a předkládat mu lékařské zprávy. Zároveň by se měl zdržovat na adrese uvedené v neschopence a dodržovat pokyny lékaře.

Výjimky z ochrany před výpovědí

Zákoník práce chrání zaměstnance v pracovní neschopnosti před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Existují však výjimky, kdy je možné dát zaměstnanci výpověď i během jeho nemoci. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci v pracovní neschopnosti výpověď z důvodu zrušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, pokud s ním zaměstnanec nesouhlasí s rozumnou nabídkou jiného vhodného zaměstnání. Výpověď z důvodu nadbytečnosti je možná i během nemoci zaměstnance, ale jen tehdy, pokud se zaměstnanec nemůže po dobu výpovědní doby a nejdéle jeden rok poté u zaměstnavatele podle objektivních skutečností zařadit na své místo. Další výjimkou je výpověď z důvodu nesplňování před

výpověď a nemocenská

Pokud je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, výpověď mu běží standardně, ale nesmí mu být dána z důvodu jeho nemoci. V praxi to znamená, že pokud by zaměstnavatel dal výpověď v době nemoci a následně by se prokázalo, že důvodem byla právě tato nemoc, výpověď by byla neplatná.

Radomír Dvořák

Délka výpovědní doby v nemoci

Výpovědní doba běží i v době nemoci. To znamená, že pokud jste v pracovní neschopnosti, výpovědní lhůta se tím neprodlužuje. Pokud vám tedy byla doručena výpověď a následně jste onemocněli, vaše pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby uvedené ve výpovědi, a to i přesto, že v té době budete stále v pracovní neschopnosti. Existují však i výjimky. Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v době, kdy je uznán dočasně práce neschopným pro nemoc nebo úraz, pokud si tuto neschopnost úmyslně nezpůsobil nebo si ji nezpůsobil v opilosti, nebo se nejedná o důvod výpovědi z jehovlášť hrubého porušení pracovních povinností. Stejně tak nesmí dát zaměstnavatel výpověď v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti, pokud tato neschopnost vznikla po úrazu zaměstnance, který si tento úraz nezpůsobil úmyslně. V těchto případech je výpověď neplatná. Je důležité si uvědomit, že výpovědní doba je stejná pro zaměstnance i zaměstnavatele a řídí se zákoníkem práce. V případě pochybností je vždy vhodné obrátit se na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo, který vám poskytne přesné a aktuální informace.

Nástup na novou práci v nemoci

Nastoupit do nové práce během nemoci je situace, která s sebou nese mnoho otázek. Zaměstnanec se může ocitnout v nejistotě, zda je to vůbec možné a jaké jsou jeho povinnosti. Zákoník práce upravuje nástup do nové práce během nemoci a poskytuje jasné informace o právech a povinnostech zaměstnance i zaměstnavatele. Zaměstnanec má právo nastoupit do nového zaměstnání i v době, kdy je v pracovní neschopnosti u předchozího zaměstnavatele. Výpovědní doba běží i v době nemoci a pracovní poměr končí dnem uvedeným ve výpovědi, bez ohledu na to, zda je zaměstnanec zdravý nebo nemocný. Zaměstnanec je povinen informovat nového zaměstnavatele o své pracovní neschopnosti. Skrývání této informace by mohlo být důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru. V době nemoci zaměstnanec nepobírá mzdu od nového zaměstnavatele, ale náhradu mzdy od Správy sociálního zabezpečení.

výpověď a nemocenská

Evidence uchazeče o zaměstnání

V případě ukončení pracovního poměru výpovědí je důležité vědět, jaký vliv to má na nárok na nemocenskou. Pokud zaměstnanec onemocní v době, kdy mu běží výpovědní doba, má nárok na nemocenskou i nadále. Je však nutné dodržet určité podmínky. Zaměstnanec musí být v době vzniku pracovní neschopnosti účastníkem nemocenského pojištění, což znamená, že mu musí plynout z pracovního poměru příjem, ze kterého se platí nemocenské pojištění. Pokud zaměstnanec nastoupí ihned po skončení pracovního poměru do nového zaměstnání, nárok na nemocenskou mu plyne z tohoto nového zaměstnání.

Důležité je také zmínit, že výpověď daná zaměstnancem nemá na nárok na nemocenskou žádný vliv. Pokud tedy zaměstnanec dá výpověď a následně onemocní, má nárok na nemocenskou stejně jako v případě, kdy by mu byla dána výpověď zaměstnavatelem. V případě pochybností je vždy vhodné obrátit se na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, která poskytne bližší informace a pomůže s řešením konkrétní situace.

Podpora v nezaměstnanosti a nemoc

Výpověď z pracovního poměru je nepříjemná událost sama o sobě a v kombinaci s nemocí může vést k nejistotě a obavám o finanční situaci. Co se stane, když onemocníte krátce po výpovědi nebo naopak, dostanete výpověď během nemoci? V první řadě je důležité vědět, že nemocenská a podpora v nezaměstnanosti jsou dva odlišné systémy sociálního zabezpečení. Nárok na nemocenskou vám vzniká z důvodu dočasné pracovní neschopnosti a vyplácí ji vaše zdravotní pojišťovna. Pro získání nemocenské je nutné splňovat podmínky nemocenského pojištění, tedy být pojištěncem. Pokud vám skončil pracovní poměr a nejste vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, nemocenské pojištění vám běží ještě 7 dní po skončení zaměstnání. Pokud se zaregistrujete na Úřadu práce, stáváte se tzv. osobou dobrovolně účastnou nemocenského pojištění a nemocenská vám bude v případě nemoci náležet. Na druhou stranu, podporu v nezaměstnanosti vyplácí Úřad práce a slouží k překlenutí období, kdy si hledáte nové zaměstnání. Nárok na podporu máte v případě, že jste byli v uplynulých dvou letech alespoň 12 měsíců zaměstnáni a splňujete další zákonem stanovené podmínky. Důležité je, že pokud onemocníte v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (7 dní), nemocenská vám bude vyplacena až po uplynutí této lhůty. V případě, že vám byla dána výpověď během nemoci, vaše nemocenská pokračuje i po skončení pracovního poměru. Po jejím skončení a splnění podmínek můžete nastoupit na podporu v nezaměstnanosti.

výpověď a nemocenská
Vlastnost Výpověď Nemocenská
Možnost ukončení pracovního poměru Ano Ne
Nárok na mzdu/platu Pouze do konce výpovědní doby Ano, v závislosti na délce trvání nemoci a dalších faktorech
Možnost jednostranného ukončení ze strany zaměstnance Ano Ne

Právní pomoc a poradenství

V případě výpovědi a následné nemocenské se mnoho lidí ocitá v nejistotě ohledně svých práv a povinností. Je důležité si uvědomit, že nemocenská je dávka nemocenského pojištění, která má nahradit ztrátu příjmu v důsledku pracovní neschopnosti. Nárok na nemocenskou tak nevzniká automaticky s ukončením pracovního poměru.

Pokud obdržíte výpověď a následně onemocníte, je klíčové informovat o této skutečnosti svého lékaře a také zaměstnavatele. Důležité je doložit neschopenku v souladu se zákoníkem práce. Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru závisí na splnění určitých podmínek, zejména na délce trvání nemocenského pojištění před skončením zaměstnání.

Pro získání přesných a aktuálních informací o vašich právech a možnostech v konkrétní situaci je vhodné obrátit se na odborníky. Bezplatné právní poradenství v oblasti pracovního práva poskytuje například Českomoravská konfederace odborových svazů nebo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Publikováno: 19. 08. 2024

Kategorie: právo

Autor:

Tagy: výpověď a nemocenská