Výpověď pro nadbytečnost: Co dělat, když vás propustí?

Vypoved Pro Nadbytecnost

Definice nadbytečnosti

Nadbytečnost není jen tak ledajaký důvod k rozvázání pracovního poměru. Je to výpovědní důvod, který musí být uveden v zákoníku práce, konkrétně v § 52 písm. c). Co to ale přesně znamená? Znamená to, že zaměstnavatel už pro danou práci nemá uplatnění, a to z důvodu, že se práce snižuje nebo ruší. Může se jednat o reorganizaci firmy, stěhování, nebo třeba o automatizaci výroby. Důležité je, že důvod nadbytečnosti musí být skutečný a prokazatelný. Nestačí jen tak říct "už tě tu nechceme".

Zaměstnavatel musí také zvážit, zda pro vás nemá jinou vhodnou práci. Tedy práci odpovídající vašemu zdravotnímu stavu, kvalifikaci a pokud možno i místu výkonu práce. Pokud takovou práci má, ale vy ji odmítnete, můžete přijít o část odstupného.

Zákoník práce a nadbytečnost

Zákoník práce upravuje podmínky pro nadbytečnost a s ní související výpověď z pracovního poměru. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z důvodu nadbytečnosti, pouze pokud jsou splněny zákonné podmínky. Nadbytečnost musí být prokazatelná a objektivní, například z důvodu organizačních změn, rušení nebo přemístění pracoviště. Výpověď z důvodu nadbytečnosti musí být dána písemně a musí v ní být uveden důvod výpovědi. Zaměstnanci v takovém případě náleží odstupné, jehož výše se odvíjí od délky jeho trvání v zaměstnání. Zákoník práce rozlišuje dva typy výpovědí z pracovního poměru: výpověď daná zaměstnavatelem a výpověď daná zaměstnancem. Výpověď pro nadbytečnost spadá pod výpověď danou zaměstnavatelem. Je důležité si uvědomit, že i v případě nadbytečnosti musí zaměstnavatel dodržovat všechna zákonná pravidla a postupy.

Vlastnost Výpověď pro nadbytečnost Výpověď z důvodu organizačních změn
Důvod výpovědi Nadbytečnost zaměstnance z důvodu rušení pracovního místa, nadbytečnosti agendy apod. Organizační změny ve firmě, např. fúze, stěhování, automatizace
Odbory Zaměstnavatel je povinen projednat výpověď s odbory, pokud u něj působí. Zaměstnavatel je povinen projednat výpověď s odbory, pokud u něj působí.
Odstupné Zaměstnanci náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnanci náleží odstupné dle zákoníku práce, minimálně ve výši jednoho průměrného výdělku.
Výpovědní doba Výpovědní doba činí nejméně 2 měsíce a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Výpovědní doba činí nejméně 2 měsíce a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Důvody pro nadbytečnost

Výpověď pro nadbytečnost představuje specifický typ ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Důvody pro nadbytečnost musí být vždy objektivní a odůvodněné. Mezi nejčastější důvody patří organizační změny ve firmě, například rušení nebo slučování pracovních pozic, snižování stavu zaměstnanců z důvodu úspor nebo automatizace procesů. Důležité je, že důvod nadbytečnosti nesmí být v rozporu se zákonem a nesmí být diskriminační. Zaměstnavatel je povinen prokázat, že se skutečně jedná o nadbytečnost a že propuštěný zaměstnanec nemůže být dále zaměstnán na jiné pozici. Zaměstnanec má právo na odstupné, jehož výše se odvíjí od délky trvání pracovního poměru. V případě, že zaměstnanec s výpovědí pro nadbytečnost nesouhlasí, má právo se bránit soudní cestou.

Výpovědní lhůta

Výpovědní lhůta v případě nadbytečnosti se řídí zákoníkem práce a je pro zaměstnance zásadní, protože určuje, jak dlouho ještě bude dostávat mzdu, i když už pro něj v práci není místo. Délka výpovědní lhůty se liší podle toho, jak dlouho u zaměstnavatele pracujete. Zákoník práce rozlišuje dva typy výpovědí z pracovního poměru: výpověď daná zaměstnavatelem a výpověď daná zaměstnancem. V případě výpovědi pro nadbytečnost se jedná o výpověď danou zaměstnavatelem, která musí být vždy písemná a doručena zaměstnanci. Minimální délka výpovědní lhůty činí dva měsíce a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Odměna při nadbytečnosti

V případě, že vám dává zaměstnavatel výpověď z důvodu nadbytečnosti, máte nárok na odstupné. Jeho výše se odvíjí od délky vašeho trvání pracovního poměru u daného zaměstnavatele. Pokud jste u něj pracovali kratší dobu než jeden rok, náleží vám odstupné ve výši jednoho průměrného výdělku. Za každý další rok trvání pracovního poměru se výše odstupného zvyšuje o jeden průměrný výdělek, maximálně však do výše trojnásobku průměrného výdělku. Výpověď z důvodu nadbytečnosti musí být dána písemně a musí v ní být uveden důvod výpovědi, tedy nadbytečnost. Zaměstnavatel je povinen vám ve výpovědi oznámit, jaká výše odstupného vám náleží.

Výpovědní dopis

V případě, že vám váš zaměstnavatel dal výpověď z důvodu nadbytečnosti, je důležité vědět, jaká jsou vaše práva a povinnosti. Prvním krokem je důkladně si prostudovat doručenou výpověď. V ní musí být jasně specifikován důvod ukončení pracovního poměru, tedy nadbytečnost. Dále musí být ve výpovědi uvedena délka výpovědní doby, která se řídí zákoníkem práce a délkou vašeho dosavadního působení u zaměstnavatele. Zaměstnavatel je povinen vám v průběhu výpovědní doby umožnit hledání nového zaměstnání. Výpověď z důvodu nadbytečnosti spadá pod výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a je upravena zákoníkem práce. Zaměstnavatel musí mít pro takovou výpověď důvod, kterým může být například reorganizace firmy, zavedení nových technologií nebo rušení pracovního místa. Důležité je si uvědomit, že výpověď nesmí být doručena v tzv. ochranné době, například v době nemoci nebo těhotenství. V případě, že máte pochybnosti o správnosti postupu vašeho zaměstnavatele, neváhejte se obrátit na příslušný odborový orgán nebo na právníka specializujícího se na pracovní právo.

Možnosti odvolání

V případě, že s výpovědí z důvodu nadbytečnosti nesouhlasíte, máte právo se proti ní odvolat. Odvolání se podává písemně zaměstnavateli, a to do 2 měsíců ode dne, kdy vám byla výpověď doručena. V odvolání je nutné uvést důvody, proč s výpovědí nesouhlasíte. Zaměstnavatel je poté povinen vaše odvolání posoudit a vydat o něm písemné rozhodnutí.

Pokud zaměstnavatel vaše odvolání zamítne, můžete se obrátit na soud. Žaloba se podává k okresnímu soudu, v jehož obvodu je sídlo zaměstnavatele, a to do 2 měsíců ode dne, kdy vám bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí odvolání. V případě, že soud shledá vaši výpověď neplatnou, budete moci u zaměstnavatele požadovat náhradu mzdy za dobu, po kterou jste nemohli pracovat.

Je důležité si uvědomit, že výpověď z důvodu nadbytečnosti je specifickým typem výpovědi z pracovního poměru a vztahují se na ni určitá specifická pravidla. V případě pochybností je proto vždy vhodné obrátit se na odborníka, který vám s řešením vaší situace pomůže.

Hledání nové práce

Pokud jste obdrželi výpověď z důvodu nadbytečnosti, je přirozené, že se cítíte nejistě a možná i trochu ztraceně. Prvním krokem je uvědomit si, že se nejedná o vaše osobní selhání. Nadbytečnost znamená, že vaše pracovní pozice byla zrušena z důvodu organizačních změn, nikoliv kvůli vašemu pracovnímu výkonu.

V České republice existují dva typy výpovědi z pracovního poměru: výpověď z důvodu nadbytečnosti a výpověď z organizačních důvodů. Výpověď z důvodu nadbytečnosti je dána tehdy, pokud zaměstnavatel ruší vaše pracovní místo nebo celou organizační složku. Výpověď z organizačních důvodů se dává v případě, že se zaměstnavatel rozhodl pro přesun, sloučení nebo jinou organizační změnu, která má za následek zrušení vaší pozice. V obou případech máte nárok na odstupné, jehož výše se odvíjí od délky vašeho pracovního poměru u daného zaměstnavatele.

Nezoufejte, i když se to na první pohled nemusí zdát, výpověď může být i novou příležitostí. Využijte čas, který máte k dispozici, k zamyšlení nad svými kariérními cíli a k hledání nové práce, která by pro vás mohla být ještě lepší než ta předchozí.

Podpora od Úřadu práce

Pokud jste dostali výpověď z důvodu nadbytečnosti, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Pro získání podpory je nutné se do 3 pracovních dnů od skončení pracovního poměru zaregistrovat na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít výpověď z pracovního poměru, občanský průkaz a další dokumenty, které si Úřad práce vyžádá. Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od vaší předchozí mzdy a doby, po kterou jste byli zaměstnáni. Během prvních 2 měsíců pobírání podpory činí 65 % průměrného čistého měsíčního výdělku, následně se snižuje. Důležité je aktivně si hledat nové zaměstnání a plnit všechny povinnosti stanovené Úřadem práce. Kromě podpory v nezaměstnanosti můžete mít nárok i na další dávky, jako je například příspěvek na bydlení nebo doprava do zaměstnání. O tyto dávky je potřeba si požádat zvlášť.

Rekvalifikace

V případě, že jste obdrželi výpověď z důvodu nadbytečnosti, máte nárok na odstupné dle délky trvání pracovního poměru. Výpověď pro nadbytečnost spadá pod důvod výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a musí být dána písemně a doručena zaměstnanci. Rekvalifikace představuje možnost, jak se z této situace posunout dál a získat nové znalosti a dovednosti pro jinou profesi. Úřad práce ČR nabízí širokou škálu rekvalifikačních kurzů, a to i v oborech, kde je na trhu práce vysoká poptávka po kvalifikovaných pracovnících. Během rekvalifikace můžete pobírat podporu v nezaměstnanosti a v některých případech i další příspěvky, například na dopravu nebo ubytování. Získání nové kvalifikace vám pomůže zvýšit vaše šance na trhu práce a otevřít dveře k novým pracovním příležitostem. Neváhejte se obrátit na Úřad práce ČR a informovat se o možnostech rekvalifikace ve vašem regionu. Poradci vám pomohou s výběrem vhodného kurzu a s vyřízením všech formalit.

Vypověď pro nadbytečnost, hořká pilulka, kterou polykáme s vědomím, že naše místo ve firmě už není, ale naše místo v životě ano.

Hana Nováková

Psychická podpora a pomoc

Ztráta zaměstnání, obzvlášť pokud je neočekávaná a vynucená, jako v případě výpovědi pro nadbytečnost, může být psychicky náročná. Nejde jen o ztrátu příjmu, ale i o narušení denní rutiny, sociálních vazeb a pocitu jistoty. V takové situaci je důležité nepodceňovat dopad na psychiku a vyhledat podporu.

Pamatujte, že na to nejste sami. Existuje mnoho organizací a institucí, které nabízejí psychickou pomoc a podporu lidem v těžké životní situaci, včetně ztráty zaměstnání.

Obraťte se na rodinu a přátele, kteří vám mohou poskytnout potřebnou emocionální oporu. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc psychologa či terapeuta, který vám pomůže zvládnout stres, úzkost a další negativní emoce. Nezapomínejte, že typ výpovědi z pracovního poměru, ať už se jedná o výpověď pro nadbytečnost, dohodou či z jiných důvodů, nemá vliv na vaše právo na psychickou podporu.

Publikováno: 17. 11. 2024

Kategorie: právo