Výpověď z práce: Co dělat, když vás vyhodí?

Výpověď Z Pracovního Poměru Ze Strany Zaměstnavatele

Důvody výpovědi z práce

V českém pracovním právu existuje několik důvodů, pro které může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru. Tyto důvody jsou striktně dány zákoníkem práce a zaměstnavatel je povinen je v případě ukončení pracovního poměru ze své strany dodržovat. Mezi nejčastější důvody patří organizační změny v podniku, například rušení nebo přesun pracovního místa, nadbytečnost zaměstnance z důvodu zavádění nových technologií nebo propouštění z důvodu neuspokojivých pracovních výsledků.

Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele musí být vždy písemná a doručena zaměstnanci. Oznámení o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele se používá v případech, kdy je pracovní poměr sjednán na dobu určitou nebo kdy končí ve zkušební době. I oznámení o ukončení pracovního poměru musí být písemné a doručeno druhé straně.

V obou případech je důležité, aby dokument obsahoval všechny zákonem stanovené náležitosti, jako je důvod ukončení pracovního poměru, datum doručení a podpis oprávněné osoby. Zaměstnanci náleží v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele odstupné, jehož výše se odvíjí od délky trvání pracovního poměru.

Doručení výpovědi

Doručení výpovědi z pracovního poměru i oznámení o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele podléhá striktním pravidlům. Zaměstnavatel musí doručit písemnou formu výpovědi nebo oznámení do vlastních rukou zaměstnance. Nestačí tedy pouhé zaslání poštou. Zaměstnavatel musí mít důkaz o doručení, například podpis zaměstnance na doručence. Pokud zaměstnanec odmítne převzít výpověď nebo oznámení, považuje se dokument za doručený dnem, kdy mu bylo doručení umožněno. To znamená, že zaměstnavatel splní svou doručovací povinnost i v případě, že zaměstnanec odmítne zásilku převzít. V takovém případě je vhodné, aby si zaměstnavatel zajistil svědky, kteří odmítnutí potvrdí.

Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, ať už z jakéhokoli důvodu, je vždycky nepříjemnou zkušeností. Je to okamžik, kdy se člověk musí vyrovnat s nejistotou a začít hledat nové možnosti.

Zdeněk Dvořák

Výpovědní doba

Výpovědní doba je časový úsek, který musí uplynout od doručení výpovědi do skončení pracovního poměru. Její délka se liší v závislosti na tom, zda dává výpověď zaměstnanec, nebo zaměstnavatel, a také na délce trvání pracovního poměru.

Srovnání výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a dohodou
Vlastnost Výpověď ze strany zaměstnavatele Dohoda o ukončení pracovního poměru
Nutnost udání důvodu Ano, s výjimkou výpovědních důvodů dle zákoníku práce Ne
Souhlas zaměstnance Ne Ano
Výpovědní doba Ano, minimálně 2 měsíce Stanovena dohodou, nemusí být dodržena zákonná lhůta
Možnost odvolání Ano, u soudu Pouze za výjimečných okolností (např. vynucení)

V případě výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele činí základní výpovědní doba minimálně 2 měsíce. Tato lhůta plyne od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a skončí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce, například z důvodu nadbytečnosti, neuspokojivých pracovních výsledků nebo porušování pracovní kázně.

Odlišná pravidla platí pro oznámení o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, které je možné použít pouze u pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V takovém případě se výpovědní doba neuplatní a pracovní poměr končí dnem sjednaným v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel je povinen oznámit zaměstnanci ukončení pracovního poměru písemně a doručit mu oznámení nejpozději v den, kdy má pracovní poměr skončit.

Odměna a náhrada mzdy

V případě, že vám dává výpověď zaměstnavatel, máte nárok na odměnu za práci vykonanou do skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel je povinen vám vyplatit mzdu, plat nebo odměnu z dohod ve výši odpovídající vaší práci a dosažené výkonnosti. Kromě toho vám v případě výpovědi z důvodu organizačních změn nebo nadbytečnosti náleží i odstupné. Výše odstupného se odvíjí od délky vašeho trvání v zaměstnání u daného zaměstnavatele.

Pokud obdržíte od zaměstnavatele oznámení o ukončení pracovního poměru, je důležité si ověřit, zda jsou v něm uvedeny všechny zákonné náležitosti. Mezi ně patří zejména důvod výpovědi, délka výpovědní doby a informace o vašem nároku na odstupné. V případě, že s výpovědí nesouhlasíte nebo máte pochybnosti o jejím právním základu, je vhodné se obrátit na příslušný odborový orgán nebo na právníka specializujícího se na pracovní právo.

Dovolená a její proplacení

V případě výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele nebo doručení oznámení o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele má zaměstnanec nárok na proplacení nevyčerpané dovolené. Tento nárok se vztahuje na všechnu dovolenou, kterou zaměstnanec do dne skončení pracovního poměru nestihl vyčerpat, a to i na tu, na kterou mu ještě nevznikl právní nárok, ale vznikl by mu do konce kalendářního roku. Zaměstnavatel je povinen vyplatit náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou v plné výši, a to ve výši průměrného výdělku. Pro výpočet náhrady mzdy za dovolenou se vychází z průměrného výdělku zaměstnance za předchozí kalendářní čtvrtletí. Zaměstnanec má právo na proplacení dovolené i v případě, že dal výpověď z pracovního poměru sám, a to za předpokladu, že důvodem výpovědi byly skutečnosti, pro které nelze po zaměstnanci spravedlivě požadovat, aby v práci dále pokračoval.

Pracovní neschopnost

V případě, že je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, vznikají specifické situace ohledně výpovědi z pracovního poměru. Zaměstnavatel nemůže dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, ledaže by se jednalo o výpovědní důvod dle § 52 písm. a) až g) zákoníku práce, tedy například o zrušení zaměstnavatele. Výjimku z tohoto pravidla tvoří situace, kdy zaměstnanec souhlasí s ukončením pracovního poměru v době pracovní neschopnosti. Tento souhlas musí být písemný a jednoznačný. Zaměstnavatel je povinen doručit oznámení o ukončení pracovního poměru na adresu zaměstnance uvedenou v pracovní smlouvě. Pokud tak učiní v době pracovní neschopnosti zaměstnance, běží mu dvouměsíční lhůta pro podání žaloby na neplatnost rozvázání pracovního poměru až ode dne, kdy mu byla tato skutečnost oznámena, a to i v případě, že mu byla zásilka doručena dříve. Je tedy zřejmé, že pracovní neschopnost ovlivňuje jak možnosti výpovědi, tak i náležitosti spojené s oznámením o ukončení pracovního poměru.

Podpora v nezaměstnanosti

V případě, že vám dal váš zaměstnavatel výpověď z pracovního poměru nebo vám bylo doručeno oznámení o ukončení pracovního poměru z jeho strany, máte v určitých případech nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tato podpora slouží jako částečná náhrada mzdy po dobu, než si najdete novou práci. Pro získání podpory v nezaměstnanosti je nutné splnit několik podmínek. Především musíte být registrováni na Úřadu práce ČR jako uchazeči o zaměstnání. Dále je nutné, abyste byli v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání alespoň 12 měsíců účastni pojištění, na které se vztahuje povinnost platit pojistné na podporu v nezaměstnanosti. Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od vaší předchozí mzdy a délky pojištění. V prvních dvou měsících podpůrčí doby činí 65 % průměrného čistého měsíčního výdělku, v dalších měsících pak 50 %. Doba, po kterou budete podporu pobírat, se odvíjí od vaší délky pojištění a věku. Podrobnější informace o podmínkách nároku na podporu v nezaměstnanosti a o výši a délce jejího pobírání vám rádi poskytnou pracovníci Úřadu práce ČR.

Nové zaměstnání

Ztráta zaměstnání je vždy nepříjemná situace, ať už je důvodem výpověď ze strany zaměstnavatele, nebo oznámení o ukončení pracovního poměru. V obou případech je důležité znát svá práva a povinnosti. Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele musí být vždy písemná a doručena zaměstnanci, jinak je neplatná. Musí v ní být uveden důvod výpovědi a zaměstnanec má právo se proti ní bránit. Oznámení o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele se používá v případech, kdy končí pracovní poměr sjednaný na dobu určitou, nebo v případě skončení zkušební doby.

Po obdržení výpovědi nebo oznámení o ukončení pracovního poměru je důležité začít co nejdříve hledat nové zaměstnání. Existuje mnoho způsobů, jak hledat práci, ať už se jedná o online pracovní portály, personální agentury, nebo přímé oslovení firem. Důležité je mít aktualizovaný životopis a motivační dopis, které budou odpovídat požadavkům dané pozice.

Během hledání nového zaměstnání je vhodné využít všech dostupných zdrojů a nebát se požádat o pomoc rodinu, přátele, nebo bývalé kolegy.

Užitečné kontakty

V případě, že jste obdrželi výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele nebo vám bylo doručeno oznámení o ukončení pracovního poměru, je důležité znát svá práva a povinnosti. Pro bližší informace a pomoc se můžete obrátit na následující instituce:

Inspektorát práce: Poskytne vám informace o vašich právech a povinnostech v rámci pracovněprávních vztahů. Můžete se obrátit na inspektorát práce v místě sídla vašeho zaměstnavatele.

Úřad práce: Pomůže vám s hledáním nového zaměstnání a poskytne vám informace o vašich nárocích na podporu v nezaměstnanosti.

Občanská poradna: Poskytne vám bezplatné právní poradenství v oblasti pracovního práva.

Advokátní kancelář: V případě sporu se zaměstnavatelem je vhodné obrátit se na advokáta specializujícího se na pracovní právo.

Pamatujte, že včasná konzultace s odborníky vám může pomoci chránit vaše zájmy a dosáhnout nejvýhodnějšího řešení vaší situace.

Publikováno: 17. 11. 2024

Kategorie: právo