Pryč s mastnými fleky! Tipy a triky, jak je dostat z oblečení.

Jak Odstranit Mastný Flek Z Oblečení

Identifikace typu skvrny

Než se pustíte do boje s mastnou skvrnou, je důležité správně identifikovat typ skvrny, se kterou máte tu čest. Ne všechny mastné skvrny jsou si rovny. Jinak se budete muset poprat s čerstvou skvrnou od oleje na smažení a jinak se skvrnou od motorového oleje, která na vašem oblíbeném tričku ulpívá už pěkných pár týdnů. Čerstvé skvrny, obzvláště ty od potravin, jako je máslo nebo olej, jdou obvykle odstranit snadněji než staré, zaschlé skvrny. U starších skvrn je potřeba sáhnout po agresivnějších metodách a i tak není zaručený stoprocentní výsledek.

Důležitý je také typ látky, na které se skvrna nachází. Jemné materiály, jako je hedvábí nebo vlna, vyžadují šetrnější zacházení než odolnější bavlna. Před použitím jakéhokoli čistícího prostředku si vždy ověřte jeho vhodnost na daném materiálu, abyste předešli jeho poškození.

Okamžitá reakce

Čas hraje zásadní roli v boji s mastnými skvrnami. Čím dříve se do čištění pustíte, tím větší je šance na úplné odstranění. Okamžitá reakce je klíčová. Jakmile se vám podaří nehodu s olejem, máslem nebo jiným mastným viníkem, ihned absorbujte co nejvíce mastnoty pomocí papírové utěrky. Jemně přikládejte na skvrnu, netřete! Třením byste mastnotu zatlačili hlouběji do vláken a ztížili si tak její odstranění. Po nasátí přebytečné mastnoty posypte skvrnu jedlou sodou, kukuřičným škrobem nebo solí. Tyto suroviny fungují jako savý materiál a pomohou vytáhnout mastnotu z látky. Nechte působit alespoň 15 minut, ideálně však několik hodin. Poté prášek z oděvu odstraňte a skvrnu předperte v teplé vodě s pracím prostředkem určeným na mastné skvrny.

Vhodné čistící prostředky

Při odstraňování mastných skvrn z oblečení je důležité zvolit správný čistící prostředek. Některé prostředky mohou být příliš agresivní a poškodit látku, zatímco jiné nemusí být dostatečně účinné. Mezi osvědčené pomocníky patří:

Metoda Účinnost Cena Náročnost
Jar na nádobí Vysoká Nízká Nízká
Jedlá soda Střední Nízká Střední
Odstraňovač skvrn Vysoká Vysoká Nízká

jedlá soda – smíchejte jedlou sodu s vodou na pastu a naneste na skvrnu. Nechte působit alespoň 30 minut a poté vyperte jako obvykle. Jedlá soda je šetrná k látkám a účinně absorbuje mastnotu.

kukuřičný škrob – funguje na podobném principu jako jedlá soda. Nasypte ho na skvrnu, nechte působit a poté vykartáčujte.

jar na nádobí – naneste malé množství jaru na skvrnu a jemně vetřete do látky. Poté vyperte oblečení v teplé vodě. Jar na nádobí je účinný při odstraňování mastnoty, ale je důležité ho důkladně vymáchat.

líh – namočte vatový tampon do lihu a jemně potírejte skvrnu od okrajů ke středu. Po aplikaci lihu oblečení vyperte. Líh je silné rozpouštědlo, proto ho nejdříve vyzkoušejte na skrytém místě oděvu.

Vždy si před použitím jakéhokoli čistícího prostředku přečtěte instrukce na štítku oblečení a vyzkoušejte ho na málo viditelném místě. Pokud si nejste jisti, svěřte čištění oděvu profesionální čistírně.

Test na skrytém místě

Před samotným použitím jakéhokoli prostředku na mastný flek je důležité provést test na skrytém místě oděvu. Tímto krokem předejdete případnému poškození látky, například vyblednutí barvy nebo změně struktury materiálu. Pro test stačí nanést malé množství vybraného prostředku na nenápadnou část oděvu, například na vnitřní stranu lemu nebo švu. Nechte prostředek působit po dobu uvedenou v návodu k použití. Poté oblast opláchněte vodou a nechte uschnout. Pokud se na testovaném místě neobjeví žádné změny barvy nebo struktury materiálu, můžete prostředek bez obav použít i na viditelnou část oděvu s mastným flekem. Pamatujte, že každý materiál je jiný a co funguje na jeden typ látky, nemusí být vhodné pro jiný. Vždy si proto pečlivě prostudujte instrukce k použití daného prostředku a řiďte se doporučeními výrobce oděvu.

Nanesení přípravku

Před samotným nanesením vybraného přípravku je důležité otestovat jeho účinek na skrytém místě oděvu. Tím předejdete případnému poškození nebo zabarvení viditelné části látky. Naneste malé množství přípravku na nenápadné místo a nechte ho působit stejnou dobu, jakou plánujete pro odstranění skvrny. Pokud se barva látky nezmění a nedojde k jejímu poškození, můžete přípravek bez obav použít.

Nanášejte přípravek opatrně, nejlépe vatovým tamponkem nebo čistým hadříkem, abyste zabránili jeho rozmazání do okolí skvrny. Začněte od okrajů skvrny a postupujte směrem do jejího středu. Vyhněte se tření, které by mohlo skvrnu zatlačit hlouběji do vláken látky. Po nanesení přípravku ho nechte působit dle instrukcí na jeho obalu. Obvykle se jedná o dobu 10–15 minut, ale může se lišit v závislosti na typu přípravku a stáří skvrny.

Čekání a působení

Trpělivost je v tomto případě klíčová. Nanesený prostředek potřebuje čas, aby pronikl do vláken látky a rozpustil mastnotu. Doba působení se liší v závislosti na použitém prostředku a také na stáří a typu skvrny. Vždy se řiďte pokyny na obalu daného produktu. Obvykle se doporučuje nechat prostředek působit alespoň 15-20 minut, u odolnějších skvrn i déle. Nikdy nenechávejte prostředek na oblečení déle, než je uvedeno v návodu, mohlo by dojít k poškození látky. Po uplynutí doporučené doby působení můžete přistoupit k vyprání oděvu. Perte dle instrukcí na štítku oblečení a zvolte prací program a teplotu vody, které jsou pro daný materiál vhodné. Pokud skvrna po prvním praní zcela nezmizela, opakujte celý proces čištění, dokud není výsledek uspokojivý. Pamatujte, že čím dříve se do čištění mastného fleku pustíte, tím větší je šance na jeho úplné odstranění.

Opláchnutí studenou vodou

Po aplikaci vybraného prostředku a důkladném zapracování do skvrny od mastnoty přichází na řadu opláchnutí studenou vodou. Nikdy nepoužívejte teplou vodu, jelikož by mohla způsobit, že se mastnota ještě více zafixuje do vláken látky a skvrna by se stala trvalou. Studená voda naopak pomáhá mastnotu rozpustit a snáze ji z látky odstranit. Opláchněte postižené místo pod proudem studené vody, ideálně z rubové strany látky, abyste mastnotu „vytlačili“ ven z vláken. Důkladně opláchněte, dokud se veškerý prostředek i s uvolněnou mastnotou neodstraní.

Nejdůležitější je zasáhnout co nejdříve. Čerstvý mastný flek posypte dětským zásypem, solí nebo jedlou sodou, aby absorbovaly co nejvíce tuku. Poté oděv vyperte v horké vodě s pracím prostředkem určeným na mastné skvrny.

Božena Černá

Opakování procesu

V některých případech může být nutné proces opakovat, zvláště pokud se jedná o starší nebo odolnější skvrnu. Pokud po prvním čištění stále vidíte stopy po mastnotě, nezoufejte. Postup jednoduše zopakujte. Naneste znovu vybraný prostředek na skvrnu, jemně vetřete a nechte opět působit. Doba působení by se měla řídit pokyny na konkrétním prostředku. Po uplynutí této doby oděv vyperte jako obvykle v pračce. Pamatujte, že trpělivost se vyplácí a i odolné mastné skvrny lze s trochou úsilí odstranit. Nikdy se nepokoušejte skvrnu odstranit horkou vodou, mohlo by to mít opačný efekt a mastnota by se do vláken textilu ještě více zafixovala. Po vyprání oděv pečlivě zkontrolujte. Pokud skvrna stále přetrvává, celý proces opakujte, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku.

Praní v pračce

Mastné skvrny od jídla, oleje nebo kosmetiky dokáží potrápit nejednoho z nás. Naštěstí existuje několik triků, jak se jich zbavit i v pračce. Před samotným praním je důležité flek předběžně ošetřit. Můžete použít prostředek na mytí nádobí, jedlou sodu smíchanou s vodou na pastu nebo kukuřičný škrob, který absorbuje mastnotu. Naneste zvolený prostředek na skvrnu a nechte působit alespoň 15 minut. Poté oděv vyperte v pračce na nejvyšší doporučenou teplotu uvedenou na štítku. Pro praní zvolte prací prostředek určený na mastné skvrny. Po vyprání zkontrolujte, zda skvrna zmizela. Pokud ne, opakujte proces předběžného ošetření a praní, dokud není skvrna pryč. Pamatujte, že čím dříve skvrnu ošetříte, tím větší je šance na její úplné odstranění.

Sušení na vzduchu

Po aplikaci vybraného prostředku na skvrnu od mastnoty je důležité nechat oblečení pořádně uschnout na vzduchu. Sušení na vzduchu pomůže zajistit, aby se mastnota nezapekla do vláken látky a aby se zabránilo jejímu šíření. Ideální je sušit oblečení na slunci, které má přirozené bělící účinky a pomůže odstranit i případné zbytky skvrny. Pokud sušíte oblečení uvnitř, zvolte dobře větrané místo, aby mohla vlhkost volně unikat.

Předtím, než oblečení dáte sušit, zkontrolujte, zda je skvrna skutečně pryč. Pokud ne, opakujte předchozí kroky s použitím odstraňovače skvrn. Sušení v sušičce se nedoporučuje, dokud si nejste jisti, že je skvrna zcela pryč, protože teplo by mohlo mastnotu zafixovat a ztížit její odstranění.

Pamatujte, že trpělivost a důslednost jsou při odstraňování mastných skvrn klíčové. Dodržováním těchto instrukcí a trochou úsilí se vám podaří vrátit vašemu oblečení jeho původní krásu.

Tipy pro odolné skvrny

Pokud se vám na oblečení objeví odolná mastná skvrna, nezoufejte! Existuje několik triků, jak se s ní poprat. Nejdůležitější je jednat rychle. Čím déle mastnota na látce zůstane, tím hůře se odstraňuje. Posypte skvrnu jedlou sodou, kukuřičným škrobem nebo solí. Tyto suroviny absorbují mastnotu a usnadní její odstranění. Nechte působit alespoň 30 minut, ideálně však přes noc. Poté prášek z látky vyklepejte nebo vysajte vysavačem. Naneste na skvrnu prostředek na mytí nádobí. Stačí malé množství, které jemně vmasírujte do skvrny. Nechte působit 15-20 minut a poté oblečení vyperte v pračce na nejvyšší možnou teplotu, kterou látka snese. Pokud skvrna zcela nezmizela, opakujte postup, dokud není oblečení čisté.

Profesionální čištění

Někdy se ani té nejpečlivější hospodyňce nepodaří uchránit oblečení před nehodami s jídlem. Ať už se jedná o rozlité víno, potřísněné tričko od kečupu nebo mastný flek od řízku, nezoufejte! Existuje mnoho způsobů, jak se s těmito nevítanými skvrnami poprat a vaše oblečení zachránit. V případě, že si nevíte rady s odstraněním odolných skvrn, je tu pro vás profesionální čištění. Čistírny disponují speciálními prostředky a technikami, které si poradí i s těmi nejodolnějšími skvrnami, aniž by došlo k poškození látky. Profesionální čištění je vhodné zejména pro choulostivé materiály, jako je hedvábí, vlna nebo krajka, u kterých hrozí poškození při domácím čištění. Než se ale pro čistírnu rozhodnete, zkontrolujte si cedulku na oblečení, zda je daný kus oděvu vhodný pro chemické čištění.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: domov