Vzhůru do oblak: Práce s dronem láká stále více lidí

Pilot Dronu Práce

Typy dronů a licence

Svět dronů je rozmanitý a nabízí nepřeberné možnosti pro piloty. Existuje mnoho typů dronů, od malých hračkových dronů až po sofistikované profesionální systémy. Typ dronu, který pilot potřebuje, závisí na konkrétní práci, kterou bude s dronem vykonávat. Pro rekreační létání s dronem do 250 gramů není v České republice potřeba žádná licence. Pokud dron váží více, je nutné složit online test a získat "průkaz pilota dronu". Pro komerční využití dronů, jako je například natáčení videí nebo fotografování nemovitostí, je potřeba získat speciální oprávnění od Úřadu pro civilní letectví.

Práce s drony se stává stále populárnější a existuje mnoho pracovních pozic, které se na ni specializují. Piloti dronů nacházejí uplatnění v různých odvětvích, jako je stavebnictví, zemědělství, filmová a televizní produkce, bezpečnostní služby a mnoho dalších. Mezi nejčastější práce spojené s pilotováním dronů patří:

Inspekce a monitoring: Drony se používají k inspekci staveb, mostů, elektrického vedení, potrubí a dalších infrastruktur.

Fotografie a videografie: Drony umožňují pořizovat úchvatné letecké snímky a videa pro různé účely, jako je marketing, reklama, dokumentární filmy a svatby.

Zemědělství: Drony se v zemědělství používají k monitorování plodin, postřiku a mapování.

Pátrací a záchranné operace: Drony pomáhají záchranářům v náročném terénu při hledání pohřešovaných osob.

Práce pilota dronu je zodpovědná a vyžaduje znalost leteckých předpisů, technické znalosti a preciznost.

Sektory s poptávkou

Nejvíce se o dronech mluví v souvislosti s fotografií a filmováním. S jejich pomocí vznikají dechberoucí záběry z ptačí perspektivy, ať už pro filmové produkce, reklamy nebo svatby.

Drony ale nacházejí uplatnění i v zemědělství. Piloti s dronem vybaveným multispektrální kamerou monitorují stav úrody, sledují efektivitu závlahy a identifikují potenciální problémy.

Stavebnictví je dalším odvětvím, kde drony hrají čím dál důležitější roli. Zde se uplatní při inspekcích budov, mostů a jiných staveb, čímž šetří čas i peníze.

Zapomenout nesmíme ani na bezpečnostní složky. Policie využívá drony k monitorování dopravní situace, pátrání po pohřešovaných osobách nebo k monitorování rozsáhlých akcí.

A v neposlední řadě se otevírají možnosti v logistice. Doručování zásilek pomocí dronů je sice stále v plenkách, ale má potenciál zrychlit a zefektivnit přepravu, obzvlášť v těžko dostupných oblastech.

Jak je vidět, uplatnění pro šikovné piloty dronů existuje celá řada. Zájem o jejich služby poroste s tím, jak se drony stávají dostupnějšími a jejich využití se rozšiřuje do dalších oblastí.

pilot dronu práce
Srovnání práce s drony v různých odvětvích
Odvětví Průměrná mzda (Kč/hod) Požadované vzdělání Typický pracovní den
Fotografie a filmová tvorba 500 - 1500 Středoškolské s maturitou Natáčení a focení z dronu, editace záběrů
Inspekce a monitoring 400 - 800 Středoškolské s maturitou / Vyučen Inspekce staveb, vedení vysokého napětí, monitoring zemědělské půdy

Požadavky na piloty

Zákon dělí piloty dronů do dvou kategorií: open a specific. Pro rekreační létání v kategorii open stačí online kurz a registrace dronu. Pro komerční využití a létání v kategorii specific je potřeba složit teoretickou zkoušku na Úřadu pro civilní letectví a získat pilotní průkaz.

Co by měl pilot dronu umět?

Požadavky na piloty dronů se liší podle hmotnosti a typu dronu a také podle zaměření práce. Obecně ale platí, že pilot dronu by měl mít:

Uplatnění pilotů dronů

Práce s drony je dynamicky se rozvíjející obor, který nabízí široké možnosti uplatnění. Piloti dronů se uplatňují v mnoha odvětvích, jako je například:

Průměrný plat

Průměrný plat pilota dronu se v České republice liší v závislosti na několika faktorech, jako je například zkušenost, certifikace, typ dronu a odvětví. Obecně se dá říci, že začínající pilot dronu si může vydělat kolem 25 000 Kč hrubého měsíčně. S narůstající praxí, pokročilými certifikacemi a specializací na specifické oblasti, jako je například inspekce, mapování nebo filmování, se plat může vyšplhat až na 60 000 Kč hrubého a více.

Mezi faktory, které ovlivňují výši platu, patří také region, velikost a prestiž firmy a samozřejmě i poptávka po dané službě. Například piloti dronů pracující v Praze a ve velkých městech si obvykle vydělají více než ti, kteří působí v menších obcích. Stejně tak piloti s licencí pro létání s těžšími drony a s oprávněním pro noční létání, létání nad zastavěnými oblastmi a v hustě obydlených oblastech, mají potenciál dosáhnout na vyšší příjmy.

Práce spojená s pilotováním dronů je v České republice stále relativně nová a dynamicky se rozvíjející. S rostoucí popularitou dronů a jejich využitím v dalších odvětvích, jako je například zemědělství, stavebnictví, bezpečnost nebo doprava, se dá očekávat, že i poptávka po kvalifikovaných pilotech dronů poroste, a s ní i jejich platy.

pilot dronu práce

Výhody profese

Pilotování dronů se netěší jen obrovské popularitě jako koníček, ale otevírá také dveře do světa práce slibných profesních příležitostí. Práce s drony nabízí lákavou kombinaci technologické vyspílosti, kreativity a flexibility. Jednou z hlavních výhod je možnost pracovat v dynamickém a neustále se rozvíjejícím odvětví. Technologie dronů se neustále zdokonalují a otevírají se tak nové možnosti a aplikace. Piloti dronů se tak stávají součástí inovativního prostředí a mají možnost se neustále učit a zdokonalovat své dovednosti. Práce s drony je často spojena s prací v terénu, což ocení zejména ti, kteří dávají přednost aktivnímu zaměstnání a nebaví je stereotypní práce v kanceláři. Piloti dronů se mohou ocitnout v самых rozmanitých prostředích, od staveb a zemědělských ploch až po filmové lokace a inspekce infrastruktury. Tato pestrost prostředí zaručuje, že se piloti dronů jen tak nudit nebudou. Práce s drony je také atraktivní z hlediska flexibility. Piloti dronů si často mohou volit své zakázky a projekty a přizpůsobit si tak pracovní dobu svým potřebám. To je obrovská výhoda pro ty, kteří hledají rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Nevýhody profese

Ačkoliv se létání s dronem může zdát jako práce snů, i tato profese má svá úskalí. Práce s drony je často spojena s prací v terénu, což obnáší práci za každého počasí. Déšť, vítr, sníh, ale i ostré slunce, to vše jsou faktory, které mohou znepříjemnit pracovní den pilota dronu. Práce v terénu také často znamená cestování na odlehlá místa, a to i do zahraničí. Další nevýhodou může být psychická zátěž. Pilot dronu nese zodpovědnost za bezpečný průběh letu a případné škody způsobené dronem. Tato zodpovědnost a neustálá koncentrace na řízení dronu může vést k psychickému vypětí. Práce s drony je také náročná na legislativu. Pilot dronu musí být obeznámen s platnými zákony a předpisy pro létání s drony, které se navíc neustále mění. V neposlední řadě je třeba zmínit i konkurenci v oboru. Počet pilotů dronů neustále roste, což může ztěžovat hledání zakázek a snižovat ceny za služby.

Budoucnost oboru

Obor pilotování dronů zažívá raketový vzestup a budoucnost se zdá být světlá. S rostoucí dostupností a snižující se cenou dronů se otevírají dveře pro jejich využití v nových a inovativních oblastech. Očekává se, že poptávka po kvalifikovaných pilotech dronů bude i nadále stoupat.

pilot dronu práce

Drony se stanou nepostradatelnými pomocníky v zemědělství, kde budou monitorovat úrodu, analyzovat půdu a aplikovat hnojiva s nebývalou přesností. Logistika a doprava také pocítí dopad dronů, které zrychlí a zefektivní doručování zásilek, a to i do odlehlých oblastí. Bezpečnostní složky budou spoléhat na drony při monitorování hranic, pátracích a záchranných operacích a při zásazích v rizikových prostředích.

S rozvojem umělé inteligence a autonomního létání se otevírají další možnosti. Drony budou schopny provádět komplexní úkoly bez nutnosti přímé lidské kontroly, což povede k automatizaci mnoha procesů. To s sebou přináší i nové výzvy, jako je například otázka regulace a bezpečnosti autonomních dronů.

Pro ty, kteří se zajímají o kariéru pilota dronů, se otevírá široká škála možností. Kromě samotného řízení dronů bude existovat poptávka po odbornících na sběr a analýzu dat, údržbu a opravy dronů a vývoj softwaru a hardwaru pro drony. Budoucnost oboru je plná slibných příležitostí a slibuje vzrušující kariérní cestu pro ty, kteří jsou ochotni se učit a přizpůsobovat se neustále se vyvíjející technologii.

Tipy pro zájemce

Zájem o práci s drony neustále roste. Než se ale do toho pustíte, zvažte pár věcí. Práce s dronem není jen o létání, ale i o zodpovědnosti, bezpečnosti a znalosti legislativy.

V první řadě si ujasněte, jaký typ práce s dronem vás láká. Než se pustíte do placených zakázek, je nezbytné získat potřebné oprávnění. V Česku je nutné absolvovat teoretickou i praktickou zkoušku a získat takzvané "Osvědčení pilota bezpilotního letadla".

Důležitá je i volba správného dronu. Práce s dronem je často fyzicky i psychicky náročná. Nebojte se oslovit zkušenější kolegy a učit se od nich.

Kurzy a školení

Vzhledem k dynamicky se rozvíjejícímu trhu práce v oblasti dronů roste poptávka po kvalifikovaných pilotech. Existuje široká škála kurzů a školení, které vás na tuto profesi připraví. Základní kurzy seznamují se základy legislativy, bezpečné manipulace s dronem a základními principy létání. Pokročilejší kurzy se zaměřují na specifické oblasti, jako je fotogrammetrie, termografie, inspekce staveb nebo filmování. Pro profesionální piloty dronů je nezbytné vlastnit platné oprávnění vydávané Úřadem pro civilní letectví. Při výběru kurzu věnujte pozornost jeho obsahu, lektorům a referencím. Důležitá je i praktická část výuky, která vám umožní získat potřebné dovednosti a zkušenosti. Práce pilota dronu je zodpovědná a vyžaduje preciznost, technické myšlení a schopnost pracovat samostatně i v týmu.

pilot dronu práce

Nejčastější úkoly

Piloti dronů mají širokou škálu úkolů v závislosti na odvětví a specializaci. Mezi nejčastější patří:

  • Inspekce infrastruktury: Kontrola staveb, mostů, elektrického vedení, potrubí a dalších staveb z ptačí perspektivy. Drony umožňují rychlou a bezpečnou identifikaci závad, koroze nebo poškození.
  • Fotografie a video: Snímání nemovitostí, krajiny, sportovních událostí a dalších objektů z jedinečných úhlů. Drony poskytují vysokou kvalitu obrazu a videa i v náročných podmínkách.
  • Zemědělství: Monitoring plodin, sledování zdravotního stavu rostlin, aplikace postřiků a hnojiv. Drony zefektivňují zemědělské procesy a šetří čas i peníze.
  • Bezpečnost a dohled: Monitorování rozsáhlých oblastí, pátrání po pohřešovaných osobách, sledování dopravní situace. Drony poskytují cenné informace v reálném čase a pomáhají zefektivnit práci bezpečnostních složek.
  • Mapování a 3D modelování: Vytváření přesných map terénu, staveb a dalších objektů. Drony sbírají data rychleji a efektivněji než tradiční metody.
  • Doručování zásilek: Přeprava menších zásilek, léků a dalšího zboží na kratší vzdálenosti. Drony představují ekologickou a efektivní alternativu k tradiční dopravě.

Pilotování dronů je dynamicky se rozvíjející oblast s rostoucí poptávkou po kvalifikovaných pracovnících.

Bezpečnostní pravidla

Pilotování dronů se stává čím dál populárnější, ať už se jedná o koníček, nebo o profesionální činnost. S rostoucí dostupností dronů je ale potřeba dbát na bezpečnost, a to jak svou vlastní, tak i ostatních. Před každým letem je nezbytné se detailně seznámit s legislativou platnou pro provoz dronů v dané oblasti. Zákony a vyhlášky upravují například maximální povolenou výšku letu, vzdálenost od letišť a obydlených oblastí, nebo nutnost vlastnit speciální oprávnění pro komerční lety. Nikdy nepodceňujte předletovou kontrolu dronu. Zkontrolujte stav baterie, vrtule, kamery a dalších komponentů. Ujistěte se, že je dron spárovaný s ovladačem a že signál není rušen. Důležité je zvolit pro let vhodné prostředí. Vyhýbejte se hustě obydleným oblastem, letištím, vojenským prostorům a přírodním rezervacím. Ideální je otevřený prostor s dobrou viditelností. Za snížené viditelnosti, v mlze, dešti nebo silném větru dron nepoužívejte. Během letu mějte dron neustále na dohled a dodržujte bezpečnou vzdálenost od osob, zvířat a překážek. Nepřibližujte se k dronu jiných pilotů a respektujte jejich soukromí. Nezapomeňte, že za případné škody způsobené dronem nesete plnou zodpovědnost vy. Buďte ohleduplní, zodpovědní a užívejte si bezpečné létání!

pilot dronu práce

Legislativa a regulace

V České republice se legislativa a regulace týkající se dronů a jejich komerčního využití řídí primárně nařízením Evropské unie 2019/947 a souvisejícími prováděcími předpisy. Tyto předpisy stanovují pravidla pro provoz dronů v závislosti na jejich hmotnosti a účelu letu. Drony jsou rozděleny do kategorií, od těch pro rekreační účely až po drony s nejvyšší provozní hmotností nad 25 kg. Pro komerční využití dronů je obvykle nutné získat oprávnění od Úřadu pro civilní letectví. To zahrnuje prokázání odborné způsobilosti pilota, registraci dronu a schválení provozu v dané oblasti.

Pilot dronu musí mít platné osvědčení pilota dálkově řízeného systému letadel (RPAS), které odpovídá kategorii provozovaného dronu. Pro získání osvědčení je nutné absolvovat teoretickou a praktickou zkoušku. Dále je nutné dodržovat pravidla letového provozu, jako jsou výškové limity, vzdálenosti od osob a zástavby a zakázané zóny. Provoz dronů je omezen v blízkosti letišť, nad shromážděním osob a v chráněných oblastech.

Kromě obecných pravidel existují i specifické požadavky pro různé druhy prací s drony, jako je fotografování a filmování, inspekce staveb, zemědělské práce a další. Provozovatel dronu je zodpovědný za dodržování všech platných předpisů a za bezpečnost provozu. Nedodržení legislativy může vést k pokutám a dalším sankcím.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: práce

Autor:

Tagy: pilot dronu práce | práce spojená s pilotováním dronů